Czy wynajem długoterminowy auta się opłaca?

Czy wynajem długoterminowy auta się opłaca?

Źródło zdjęć: © materiały partnera
13.12.2023 13:12

Wynajem długoterminowy to, obok leasingu samochodowego, coraz popularniejsze rozwiązanie dla osób, które chcą jeździć samochodem, ale niekoniecznie go kupować. Czy w perspektywie czasu jest to opłacalna decyzja, a jeśli tak – dlaczego?

Wynajem długoterminowy – co to?

Wynajem długoterminowy auta, nazywany również autem na abonament, to usługa, która pozwala na korzystanie z wybranego pojazdu w ramach comiesięcznej opłaty abonamentowej. Umowa trwa najczęściej przez 12-48 miesięcy – przez cały ten okres wynajmujący może użytkować samochód według własnych potrzeb. Ponieważ pojazd jest wynajmowany, klient nie zostaje właścicielem i nie spłaca jego całej wartości. Po zakończeniu umowy może on natomiast nie tylko przedłużyć umowę z tym samym lub innym modelem auta, ale i wykupić wynajmowany samochód na własność. Aby móc wynająć samochód na dłuższy okres, należy

  • mieć ukończone 18 lat;
  • posiadać stały, potwierdzony dochód;
  • uzyskać pozytywną weryfikację zdolności kredytowej.

Rozwiązanie jest dostępne zarówno dla właścicieli firm, jak i dla osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności. Do odebrania samochodu potrzebny jest wyłącznie aktualny dowód osobisty oraz prawo jazdy. Wynajem długoterminowy dotyczy nie tylko nowych, ale i używanych samochodów.

Wynajem długoterminowy auta – główne zalety

Auto na abonament to rozwiązanie, które ma dużo zalet. Użytkowanie nowych samochodów podnosi komfort jazdy kierowcy, z kolei używane – zapewniają oszczędność przy równie dobrym stanie technicznym i wizualnym. W przypadku wybranych pakietów wynajem długoterminowy likwiduje też konieczność samodzielnego serwisowania, dokonywania przeglądów czy wymieniania opon – wszystko to należy do zadań firmy oferującej pojazd w abonamencie. Oprócz usług dodatkowych wynajem długoterminowy obejmuje także ubezpieczenie OC, AC oraz NNW. W razie jakichkolwiek problemów na drodze wystarczy wykonać jeden telefon do konsultanta. Wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej wynajmujący może dostosować sam, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości finansowe. Zależy ona m.in. od

  • limitu kilometrów;
  • wybranego pakietu wynajmu;
  • okresu trwania umowy;
  • wysokości opłaty na start.

Wynajmowanym autem można poruszać się nie tylko po Polsce, ale i za granicą.

W takiej sytuacji należy jedynie zgłosić fakt wyjazdu w Centrum Obsługi Klienta w celu otrzymania upoważnienia oraz ewentualnych dodatkowych dokumentów.

Wnosząc tzw. opłatę na start, można znacznie zmniejszyć comiesięczną opłatę za wynajem auta – jest ona jednak całkowicie dobrowolna.

Wynajem długoterminowy – czy się opłaca?

Wynajem długoterminowy nie jest jeszcze tak popularny jak leasing samochodowy, jednak decyduje się na niego coraz więcej osób. Ich jedynym zadaniem jest dbanie o prawidłowy poziom paliwa czy korzystanie z myjni samochodowej – cała reszta obowiązków leży po stronie firmy. Auto jest sprawdzone, serwisowane i w pełni gotowe do jazdy. Z tego powodu jest to wybór godny polecenia szczególnie dla firm zatrudniających pracowników. Zarządzanie większą flotą samochodów służbowych bywa skomplikowane i czasochłonne – a przecież każdy woli skupić się w tym czasie na kluczowych zadaniach swojego przedsiębiorstwa. Wybierając "auto na abonament", właściciel firmy nie musi już zajmować się przeglądami czy naprawą pojazdów – a w przypadku kredytu na samochód to po stronie kredytobiorcy leżą ewentualne naprawy, przeglądy czy zakup i wymiana opon. Wynajem długoterminowy to bez wątpienia wyjątkowa wygoda. Gwarantuje on związanych przewidywalność wszystkich kosztów z użytkowaniem samochodu, a dla osób pragnących zachować płynność finansową to podstawa. Korzystając z oferty takich firm jak Automarket, można przez kilka lat cieszyć się wymarzonym samochodem, oszczędzając jednocześnie pieniądze oraz cenny czas. Zarówno nowe, jak i używane samochody oferowane przez tego typu firmy, to auta w bardzo dobrym stanie – ubezpieczone i dokładnie sprawdzone.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie