Czasu coraz mniej. Bezterminowe prawa jazdy do wymiany

Czasu coraz mniej. Bezterminowe prawa jazdy do wymiany

Prawo jazdy
Prawo jazdy
Źródło zdjęć: © Autokult
Anna Piątkowska-Borek
07.01.2023 09:34, aktualizacja: 07.01.2023 14:10

Bezterminowe prawo jazdy przestało istnieć. Owszem, są jeszcze kierowcy, którzy mają fizyczny dokument bez wpisanej daty ważności, ale według przepisów i tak muszą go oddać i wymienić na nowy.

Już od 10 lat w Polsce wydawane są tylko prawa jazdy z datą ważności. Nowy wzór obowiązuje od 19 stycznia 2013 r. Najdłużej prawko można mieć przez 15 lat, ale pod warunkiem, że kierowca w chwili badania przed otrzymaniem dokumentu jest w pełni zdrowy, nie ma problemów ze wzrokiem czy innych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Wymiana bezterminowych praw jazdy

Jednocześnie wszystkie osoby, które nabyły bezterminowe uprawnienia wcześniej, czyli przed wejściem w życie nowych przepisów, muszą w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie wymienić dokument.

Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany […]

Ustawa o kierujących pojazdami

Ustawodawca określa też terminy wymiany. Prawa jazdy, które zostały wydane do 18 stycznia 2013 r., podlegają wymianie w okresie od 19 stycznia 2028 r. do 18 stycznia 2033 r.

Będzie obowiązywać zasada 20 lat. Oznacza to, że np. osoby, które aktualny dokument mają od 23 stycznia 2010 r., to nowy muszą wymienić do 23 stycznia 2030 r.

Co jest potrzebne do wymiany prawa jazdy?

Przede wszystkim trzeba wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy i mieć swoje aktualne zdjęcie. Do tego należy dołączyć kopię aktualnego prawa jazdyzapłacić za wydanie nowego (100 zł + opłata ewidencyjna 50 gr). Jeśli chodzi o badania lekarskie, to w przypadku osób, które miały wcześniej bezterminowe prawo jazdy, nie są one wymagane. Jedynie kierowcy, którzy wymieniają dokument z datą ważności, muszą udać się do lekarza. Podczas składania dokumentów w urzędzie należy też okazać dowód osobisty i podpisać stosowne oświadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ważne, utrata ważności prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do prowadzenia pojazdu. Nie potrzebujemy więc ponownie uczestniczyć w kursie na prawo jazdy i zdawać egzaminu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (728)