Poradniki i mechanikaCo to jest układ korbowy silnika?

Co to jest układ korbowy silnika?

Układ korbowo-tłokowy silnika spalinowego
Układ korbowo-tłokowy silnika spalinowego
Źródło zdjęć: © fot. MaxxStudio / Shutterstock.com
Marcin Łobodziński

05.08.2016 10:45, aktual.: 30.03.2023 11:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Układ korbowy jest rdzeniem silnika tłokowego, ponieważ zamienia ruch posuwisto-zwrotny w ruch obrotowy. To dzięki niemu wytwarzany jest moment obrotowy.

Układ korbowy składa się zasadniczo z czterech podstawowych elementów, których część jest wprawiona w ruch liniowy, zamieniając go w ruch obrotowy. Są to:

  • tłok,
  • sworzeń tłokowy,
  • korbowód,
  • wał korbowy.

Tłok zamocowany do korbowodu, pracuje poruszając się w cylindrze w górę i w dół. Korbowód w górnej części łączy się z tłokiem za pomocą sworznia, co pozwala na ruch wahadłowy względem niego. W dolnej części łączy się z wałem korbowym na jego wykorbieniu. Pomiędzy wałem a korbowodem znajdują się panewki wału.

Tłok pchając korbowód, w pewnym sensie posługuje się nim jak dźwignią, która wywiera nacisk na wykorbienie wału, a ten z kolei jest wprawiany w ruch obrotowy. Ruch tłoka w górę nie jest efektywny – nie jest wówczas wykonywana praca – za to jest możliwy dzięki energii kinetycznej całego układu. W silniku czterosuwowym, praca jest wykonywana co drugi obrót wału korbowego.

układ korbowy tłokowy

Dla odróżnienia, silnik typu Wankla z tłokiem obrotowym nie musi zamieniać ruchu liniowego w ruch obrotowy, dlatego nie potrzebuje układu korbowego. Teoretycznie jest bardziej wydajny, ponieważ suw pracy przypada na jeden obrót wału.

Jest jednak technicznie niedoskonały, zatem standardem stały się silniki z tłokowe z układem korbowym. W ramach ciekawostki można dodać, że na podobnej zasadzie działają sprężarki tłokowe, ale w tym przypadku jest odwrotnie - to ruch obrotowy jest zamieniany na posuwisto-zwrotny.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także