Poradniki i mechanikaCo to jest układ korbowy silnika?

Co to jest układ korbowy silnika?

Układ korbowo-tłokowy silnika spalinowego
Układ korbowo-tłokowy silnika spalinowego
Źródło zdjęć: © fot. MaxxStudio / Shutterstock.com
Marcin Łobodziński
05.08.2016 10:45, aktualizacja: 30.03.2023 11:32

Układ korbowy jest rdzeniem silnika tłokowego, ponieważ zamienia ruch posuwisto-zwrotny w ruch obrotowy. To dzięki niemu wytwarzany jest moment obrotowy.

Układ korbowy składa się zasadniczo z czterech podstawowych elementów, których część jest wprawiona w ruch liniowy, zamieniając go w ruch obrotowy. Są to:

  • tłok,
  • sworzeń tłokowy,
  • korbowód,
  • wał korbowy.

Tłok zamocowany do korbowodu, pracuje poruszając się w cylindrze w górę i w dół. Korbowód w górnej części łączy się z tłokiem za pomocą sworznia, co pozwala na ruch wahadłowy względem niego. W dolnej części łączy się z wałem korbowym na jego wykorbieniu. Pomiędzy wałem a korbowodem znajdują się panewki wału.

Tłok pchając korbowód, w pewnym sensie posługuje się nim jak dźwignią, która wywiera nacisk na wykorbienie wału, a ten z kolei jest wprawiany w ruch obrotowy. Ruch tłoka w górę nie jest efektywny – nie jest wówczas wykonywana praca – za to jest możliwy dzięki energii kinetycznej całego układu. W silniku czterosuwowym, praca jest wykonywana co drugi obrót wału korbowego.

układ korbowy tłokowy

Dla odróżnienia, silnik typu Wankla z tłokiem obrotowym nie musi zamieniać ruchu liniowego w ruch obrotowy, dlatego nie potrzebuje układu korbowego. Teoretycznie jest bardziej wydajny, ponieważ suw pracy przypada na jeden obrót wału.

Jest jednak technicznie niedoskonały, zatem standardem stały się silniki z tłokowe z układem korbowym. W ramach ciekawostki można dodać, że na podobnej zasadzie działają sprężarki tłokowe, ale w tym przypadku jest odwrotnie - to ruch obrotowy jest zamieniany na posuwisto-zwrotny.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Co to jest moc silnika?
Co to jest moc silnika?
Marcin Łobodziński
Co to jest bieg jałowy?
Co to jest bieg jałowy?
Marcin Łobodziński
Komentarze (2)