Poradniki i mechanikaSystem Easy Fuel. Zazwyczaj ułatwienie, ale też utrudnienie

System Easy Fuel. Zazwyczaj ułatwienie, ale też utrudnienie

Z zasady system Easy Fuel ma ułatwiać tankowanie, ale z drugiej strony, nie jest pozbawiony wad
Z zasady system Easy Fuel ma ułatwiać tankowanie, ale z drugiej strony, nie jest pozbawiony wad
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Ford
Marcin Łobodziński
06.02.2019 13:14, aktualizacja: 28.03.2023 11:55

System Easy Fuel to system dostępu do zbiornika paliwa bez korka, który ułatwia tankowanie i zapobiega nalaniu niewłaściwego paliwa. Miał uprościć tankowanie, ale czasami powoduje poważny problem.

System Easy Fuel to uproszczenie dostępu do zbiornika paliwa, nazwane również systemem bezkorkowym. Zostało to wprowadzone m. in. w popularnych samochodach marki Ford i Fiat.

Easy Fuel® Capless Fuel Filler | Ford How-To | Ford

Nieocenioną zaletą rozwiązania jest brak możliwości zatankowania samochodu niewłaściwym paliwem. Nawet włożenie pistoletu benzynowego do otworu wlewu paliwa auta z silnikiem Diesla nie zwolni specjalnej blokady umożliwiającej tankowanie.

Tym bardziej, nie zadziała to w drugą stronę, ponieważ dysza do tankowania oleju napędowego ma większa średnicę niż otwór benzynowy. Podczas tankowania w systemie Easy Fuel należy opuścić pistolet dystrybutora nieco w dół.

Kolejną zaletą systemu jest ograniczenie możliwości pobrudzenia rąk podczas tankowania. Użytkownik musi jedynie nacisnąć i otworzyć klapkę wlewu paliwa, natomiast nie musi odkręcać korka, ponieważ go nie ma. Dzięki temu go nie odkłada, nie zgubi, nie obija się on o lakier jeśli jest przymocowany do wlewu.

Wersja Easy Fuel dla osób bojących się kradzieży paliwa
Wersja Easy Fuel dla osób bojących się kradzieży paliwa© fot. mat. prasowe/Ford

Ford przygotował również specjalne lejki, które umożliwiają napełnienie paliwa z kanistra. Są one konieczne, ponieważ mają kształt zwalniający blokadę umieszczoną wewnątrz wlewu. Nie z każdym standardowym lejkiem uda się wlać paliwo do zbiornika. I tu jest problem.

Specjalny lejek jest wyposażeniem standardowym każdego auta marki Ford. Jednak odkupując auto używane nie ma już pewności, że taki lejek będzie na pokładzie. Koniecznie to sprawdźcie, bo gdy zabraknie paliwa i poświęcicie czas i środki na jego przywiezienie w kanistrze, może okazać się, że to i tak niczego nie zmieni.

Nie mając odpowiedniego lejka paliwa, nie dolejecie. Może to być szczególnie dotkliwe na autostradzie, bo również pomoc drogowa może nie rozwiązać problemu. Trzeba będzie holować auto. A to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)