Co grozi w przypadku braku polisy OC?

Co grozi w przypadku braku polisy OC?

Co grozi w przypadku braku polisy OC?
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
Magda Blus
19.07.2022 10:14, aktualizacja: 13.03.2023 16:34

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadacza pojazdu mechanicznego jest regulowane ustawą i obowiązkowe.

Brak aktualnego ubezpieczenia samochodu wiąże się z wysokimi karami finansowymi. W 2022 roku obowiązują następujące kwoty:

• 1200 zł (za brak OC do 3 dni);

• 3010 zł (za brak OC od 4 do 14 dni);

• 6020 zł (za brak OC powyżej 14 dni).

Warto pamiętać, że brak polisy może zostać stwierdzony nie tylko przez policjanta podczas kontroli drogowej. Wszelkie informacje dotyczące ubezpieczeń samochodów trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, którego pracownicy – podczas rutynowej kontroli systemu – mogą odkryć, że nie posiadasz OC i ukarać Cię za to. Warto więc zadbać o ciągłość ubezpieczenia, również w sytuacji, gdy poruszasz się swoim samochodem rzadko albo wcale.

Brak OC a nieużywany samochód

Co w sytuacji, gdy posiadasz samochód, ale go nie używasz? W takim przypadku również masz obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Wynika to z faktu, że nawet nieużywany pojazd może wyrządzić szkodę, np. staczając się z oblodzonego podjazdu.

Jedynym sposobem na niepłacenie OC jest wyrejestrowanie samochodu. Niestety, okazuje się to możliwe tylko w kilku przypadkach:

• kiedy chcesz wywieźć pojazd z Polski w celu jego sprzedaży;

• kiedy chcesz zezłomować pojazd;

• kiedy doszło do trwałej utraty pojazdu, np. w wyniku spalenia;

• kiedy doszło do kradzieży samochodu;

• kiedy zarejestrujesz samochód jako pojazd historyczny.

Warto pamiętać, że w naszym kraju nie ma możliwości tymczasowego wyrejestrowania samochodu, dlatego jego czasowe wycofanie z ruchu i niepłacenie ubezpieczenia OC jest możliwe tylko w powyższych przypadkach.

Od czego chroni ubezpieczenie Autocasco?

Jednym z najczęściej wybieranych ubezpieczeń jest autocasco, które często sprzedawane jest w pakiecie z OC. AC zapewnia szeroki zakres ochrony dla właścicieli pojazdów i umożliwia skorzystanie z odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach. Mowa tu o zniszczeniu, uszkodzeniu albo utracie auta (np. w wyniku kradzieży).

Jeżeli więc skorzystasz z autocasco, a Twój pojazd zostanie uszkodzony (w pożarze, przez dzikie zwierzęta czy w wyniku działania zjawisk atmosferycznych), ubezpieczyciel zwróci koszty naprawy. Co więcej, wiele firm zapewnia możliwość poszerzenia zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, takie jak ubezpieczenie bagażu czy przewożonego sprzętu sportowego.

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu, ale zdecydowanie warto je wykupić – niezależnie od wartości, modelu czy marki pojazdu.

Więcej informacji na stronie: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)