Co daje autocasco, gdy wybierasz się w podróż samochodem?
Sezon na wakacyjne wyjazdy samochodem trwa w najlepsze. Na drogach i parkingach aut przybywa z każdym dniem, a jednocześnie rośnie ryzyko stłuczek i włamań. Ten, kto ma wykupione AC, może w pełni cieszyć się urlopem – autocasco, choć nieobowiązkowe, uratuje Ci skórę w niejednej sytuacji. Przed czym ochroni Cię ubezpieczenie AC w podróży? Dowiedz się, zanim wyruszysz.
26.07.2022 | aktual.: 02.10.2024 12:45
Nie tylko kradzież. Co daje autocasco (AC) w podróży?
Ubezpieczenie AC obejmuje cały szereg szkód, za które zapłaci Twój ubezpieczyciel, nie tylko na wypadek kolizji albo kradzieży. Co może stać się podczas podróży? Poniżej lista przykładowych zdarzeń, które najczęściej obejmują polisy AC.
Zderzenie z sarną a ubezpieczenie AC
Podróże nocą przez las mają swój klimat, dopóki sarna albo dzik nie wyskoczy Ci pod koła. Za wgniecenia, zbite szyby i oderwane zderzaki zapłaci na szczęście Twój ubezpieczyciel. Ale uwaga: pamiętaj przy tym, by po stłuczce pod żadnym pozorem nie ruszać zwierzęcia – włącz światła awaryjne i poczekaj na odpowiednie służby. Oprócz kolizji ze zwierzyną leśną autocasco obejmuje również sytuację, kiedy zwierzę (np. kuna, szczur) przegryzie Ci kable w aucie.
Uszkodzenie karoserii przez grad a autocasco
Latem nie brakuje nagłych burz, wichur czy gradobicia. To ostatnie jest szczególnie niebezpieczne dla karoserii i szyb. Zwłaszcza jeśli jedziesz drogą, gdzie nie można się zatrzymywać. Czym to skutkuje? Intensywny i długo trwający opad może doprowadzić do głębokich wgnieceń na masce, dachu, drzwiach, a także do pęknięcia szyb. Ubezpieczyciel potraktuje to jako szkody wywołane przez zjawiska atmosferyczne, które są zawarte w polisach AC.
Stłuczki parkingowe i drogowe
Im dłuższa podróż, tym większe ryzyko kolizji, otarć i zarysowań – zarówno w czasie jazdy, jak i na parkingu. Szczególnie w sezonie wakacyjnym, kiedy ruch jest większy i trudniej o miejsce parkingowe. Co zrobić, jeśli inny kierowca zarysował Ci samochód albo zerwał zderzak? Koszty naprawy pokryje jego polisa OC. Ubezpieczenie autocasco (AC) uratuje Cię natomiast wtedy, kiedy nie uda Ci się ustalić sprawcy (bo uciekł z miejsca zdarzenia lub nie zostawił kontaktu).
Czy autocasco obejmuje uszkodzenie silnika?
Niekoniecznie. W zdecydowanej większości przypadków ubezpieczyciel uznaje uszkodzenie silnika samochodowego za awarię eksploatacyjną i nie wypłaci odszkodowania. Wiele zależy też od przyczyny awarii silnika – autocasco nie pokryje kosztów m.in. kiedy usterka będzie spowodowana zassaniem wody. Polisa AC nie uwzględnia też np. zużycia klocków hamulcowych albo opon. Pełną listę szkód i wyjątków znajdziesz w OWU (Ogólne Warunki Umowy) Twojego ubezpieczenia.