Gigantyczne wzrosty cen LPG. Podajemy powody

Gigantyczne wzrosty cen LPG. Podajemy powody

Siedmiokrotny wzrost cła na LPG z Rosji nie oznacza dużego podniesienia cen. Są jednak inne czynniki
Siedmiokrotny wzrost cła na LPG z Rosji nie oznacza dużego podniesienia cen. Są jednak inne czynniki
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe / Lancia
Marcin Łobodziński
02.09.2021 10:11, aktualizacja: 14.03.2023 15:19

To wciąż dobry czas dla właścicieli samochodów zasilanych LPG, choć lato się kończy, a Rosja w sposób radykalny podniosła cło na to paliwo. Wzrosty cen autogazu budzą jednak pewien niepokój wśród kierowców.

Badanie przeprowadzone przez serwis branżowy e-petrol.pl wykazało, że w minionym tygodniu autogaz podrożał średnio o 8 gr, a cena obecnie jest na poziomie 2,77 zł/l. Jest to najwyższa średnia cena w roku 2021 r., a wszystko wskazuje na to, że rekord ten jeszcze zostanie pobity. Użytkownicy aut zasilanych LPG zaczynają się niepokoić i coraz częściej mówią, że gaz jest po prostu drogi.

Jest kilka czynników wpływających na wzrosty cen, o których wspomina serwis gazeo.pl.

Jednym z nich jest pożar instalacji obróbki kondensatu gazowego należącej do Gazpromu. Wydarzenie to miało miejsce na początku sierpnia i nie pozostało bez znaczenia dla wielkości produkcji, ale i eksportu gazu.

Drugi czynnik to podniesienie cła eksportowego przez Rosję z 9,90 dolara/tonę do 69,90 dolara/tonę. Stawka ta obowiązuje od 1 września, ale zdaniem gazeo.pl nie powinniśmy się tym aż tak przejmować, bo nie ma ona bezpośredniego przełożenia na cenę autogazu. Nawet gdyby miała, to cena nie wzrosłaby znacząco – maksymalnie 15 gr/l.

Trzecim czynnikiem, który może spowodować wzrost cen, jest zakaz importu z Białorusi, co zmniejsza import globalny do Polski tego paliwa, a tym samym powoduje mniejszą podaż. Zakaz ten jest też problematyczny w przypadku tranzytu tego paliwa przez Białoruś.

Andrzej Olechowski z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego wypowiadający się dla serwisu gazeo.pl wyjaśnia jednak, że nie ma obaw do niepokoju.

"Jeśli idzie o cło importowe w Rosji, to jest to dla importerów całkowicie normalna sprawa. Cło zmienia się regularnie, a jego stawka wynosiła już nawet powyżej 220 dolarów za tonę i nic wielkiego na naszym rynku się nie działo" – czytamy na gazeo.pl.

Czy autogaz jest drogi?

Nawet jeśli odpowiemy na to pytanie twierdząco, to użytkownicy samochodów na LPG i tak jeżdżą prawie za połowę ceny, jeśli nie korzystają z benzyny, która w wydaniu Pb95 kosztowała w minionym tygodniu średnio 5,73 zł/l.

Nie ma również obaw o słuszność podjętej decyzji o montażu LPG, gdyż wciąż jest to najtańszy sposób na duże obniżenie kosztów eksploatacji auta.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)