Bloomberg: Ford może zwolnić nawet 8 tys. osób, by wesprzeć rozwój elektromobilności

Bloomberg: Ford może zwolnić nawet 8 tys. osób, by wesprzeć rozwój elektromobilności

Mustang Mach-E to model, z którym Ford wiąże duże nadzieje
Mustang Mach-E to model, z którym Ford wiąże duże nadzieje
Źródło zdjęć: © fot. Konrad Skura
Aleksander Ruciński
21.07.2022 08:21, aktualizacja: 13.03.2023 16:32

Jak donosi Bloomberg, Ford szuka oszczędności, które zamierza pozyskać, rezygnując nawet z kilku tysięcy stanowisk. Planowane zwolnienia mają dotyczyć głównie działu rozwijającego silniki spalinowe w USA.

W marcu 2022 roku prezes Forda Jim Farley ogłosił podział marki na dwie osobne komórki – Ford Blue zajmującą się silnikami spalinowymi oraz Model e specjalizującą się w rozwoju elektromobilności. Jak donosi Bloomberg, ta pierwsza niebawem może paść ofiarą restrukturyzacji.

O planowanym zwolnieniu nawet 8 tys. osób z działu Ford Blue informują anonimowe, wewnętrzne źródła, na które powołuje się Bloomberg. Dodają, że plan nie został jeszcze zatwierdzony, więc szczegóły mogą ulec zmianie. Nieoficjalnym powodem decyzji mają być oszczędności, które mogłyby zostać przeznaczone na rozwój pojazdów elektrycznych.

Decyzja idealnie wpisuje się we wcześniejsze zapowiedzi Farleya, który ogłaszał, że do 2026 roku zamierza obniżyć koszty o około 3 mld dolarów – donosi portal Automotive News Europe (ANE). Cięcia miałyby dotyczyć różnych stanowisk operacyjnych, głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie Ford zatrudnia 31 tys. pracowników etatowych.

Warto wspomnieć, że wizje wspomnianych działań Farley snuł już w lutym, na konferencji motoryzacyjnej Wolfe Research. – Mamy zbyt wielu ludzi – mówił cytowany przez ANE. – Jesteśmy przekonani, że nasze portfele ICE i BEV mogłyby przynieść większe zyski.

Bloomberg wystosował pytanie do amerykańskiego oddziału Forda dotyczące rzekomych planów zwolnień. Rzecznik prasowy Mark Truby wyjaśnił, że firma koncentruje się na przekształceniu pozwalającym wykorzystać wzrosty w segmencie pojazdów elektrycznych. – Wyznaczyliśmy jasne cele, by obniżyć strukturę kosztów i stać się bardziej konkurencyjni oraz dopasowani do branży – powiedział.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)