Auto Nostalgia - targi z duszą po raz trzeci [relacja autokult.pl]

Auto Nostalgia - targi z duszą po raz trzeci [relacja autokult.pl]

Auto Nostalgia - targi z duszą po raz trzeci [relacja autokult.pl]
Mariusz Zmysłowski
13.05.2013 20:00, aktualizacja: 30.03.2023 13:24

Auto Nostalgia, czyli prawdziwa uczta dla miłośników klasycznych samochodów, odbyła się już po raz trzeci. Targi przyciągnęły mnóstwo odwiedzających. Trudno się dziwić – hala wystawowa w Warszawie przez ostatni weekend pękała w szwach od wyjątkowych klasyków.

Pierwsza dawka klasyki czekała na odwiedzających jeszcze przed kolejką do kas. Przed budynkiem przy Marsa 56 stał zaparkowany rząd maszyn w różnym wieku. Uwagę przykuwał Ford Mustang w pięknym butelkowym kolorze. Każdy musiał zrobić sobie zdjęcie również z klasycznym Porsche 911. Co ciekawe, niepozorny Mercedes 190E Cosworth był doceniany przez stosunkowo niewiele osób.

Obraz

Po wejściu do środka trudno było skupić wzrok na jednym miejscu. Od czego zacząć? Trudno jednoznacznie wskazać. Uwagę z równą skutecznością przyciągały Lotus Esprit i Ferrari 328 GTS. Z włoską maszyną na kontrastowało piekielnie szybkie i nowoczesne Porsche Carrera GT. Chociaż jej do zostania klasykiem jeszcze daleko, to i tak wzbudzała zainteresowanie.

Dalej pojawiał się problem – gdzie iść? Z każdej strony kuszą klasyki. Piękne zabytkowe Mercedesy, Syrenki, Porsche, BMW. Czego tylko dusza zapragnie. Jednym z robiących największe wrażenie stoisk było to należące do polskiego klubu zrzeszającego właścicieli Porsche. Najbardziej intryguje mnie Carrera S 993 z 1997 roku z pakietem stylistycznym GT2, choć nie jest to najstarsze auto na tym stoisku. 3,6-litrowa jednostka rozwija w tej soczyście czerwonej maszynie 282 KM. Możemy się tylko domyślać, jak cudownie to poszerzone nadwozie spisuje się na torze. Równie hardkorowo prezentuje się 965. Turbodoładowany silnik 3,3 l generuje tu 320 KM.

Obraz

Nieopodal swoimi seksownymi kształtami kusiły dwa Jaguary. XK-140 i E-Type to z pewnością jedne z najpiękniejszych maszyn na tegorocznej Auto Nostalgii. Gdyby jednak przyszło do wyłonienia tego jedynego, najpiękniejszego samochodu targów, chyba nikt nie byłby w stanie wskazać swojego typu bez dłuższych rozważań.

Wiele osób z pewnością znacznie chętniej niż w klasycznych brytyjczykach zasiadłoby w którymś z niemieckich zabytków, których na Auto Nostalgii nie brakowało. Na przykład Mercedes-Benz na swoim stoisku obok klasy E po faceliftingu pokazał kilka starszych modeli.

Obraz

Dla miłośników motoryzacji jednym z ciekawszych samochodów tegorocznej Auto Nostalgii było BMW E9 3.0 CS. Zachowany w świetnym stanie poprzednik serii 6 prezentowany był w rzadko spotykanej konfiguracji. Wewnątrz królowała kremowa skóra. Karoseria była pokryta oryginalnym błękitnym kolorem, przeznaczonym głównie na rynek amerykański.

Tuż obok BMW swoje muskuły prężyły dwie Delty w barwach Martini. Niewiele dalej wystawiono samochody, na widok których niejednemu miłośnikowi francuskich klasyków szybciej zabiło serce. Pierwszym samochodem, który rzucał się tam w oczy, był niezwykły Citroën CX. Na czym polegała jego wyjątkowość? Była to wersja Prestige o nadwoziu wydłużonym o 257 mm. Spośród 1 169 695 wyprodukowanych CX-ów tylko 22 673 sztuki były odmianami Prestige. Co ciekawe, ten konkretny egzemplarz został w 1982 roku zakupiony przez Bin Fahd Bin Abdulaziz Al Sauda – ówczesnego króla Arabii Saudyjskiej. Jest to jedyny w Polsce egzemplarz należący do 20 przygotowanych na specjalne zamówienie.

Obraz

Na pierwszej hali miłośnicy europejskiej motoryzacji mogli zobaczyć jeszcze wiele innych maszyn, przy których warto było spędzić więcej czasu. Zabytkowe Alfy Romeo, Maserati, Fiaty, Porsche, Mercedesy i wiele innych – trudno zliczyć wszystkie najważniejsze eksponaty. Również fani amerykańskich krążowników i muscle carów mogli nacieszyć oko. Wśród pięknych Buicków, Chevroletów i innych wzięcie miał spektakularny Dodge Charger, uzbrojony w podzespoły Mopar.

Na drugiej części hali również nie brakowało ciekawych eksponatów. Różnorodność ustawionych tam maszyn pokazywała, że na Auto Nostalgii każdy znajdzie coś dla siebie. Od Maluchów, Polonezów i niezwykłego Żuka Youngtimer Warsaw, przez klasyczne Mustangi, BMW Isettę, aż po zjawiskowego Mercedesa 190SL.

Obraz

Auto Nostalgia to nie tylko wystawa, ale również okazja do zdobycia wyjątkowego samochodu. Część maszyn zaprezentowanych w ostatni weekend była wystawiona na sprzedaż. Z targów można było wyjechać m.in. BMW 640CSi V8 z 1986 roku, 524td z 1986, Buickiem Rivierą z 1972, Fordem Mustangiem z 1968 oraz Jaguarem XJ12c z 1977.

Trudno w tekście wymienić wszystkie samochody, które gościły na tegorocznej Auto Nostalgii. Każdy z nich był wyjątkowy. Nieważne, czy był to fabrycznie nowy Maluch, egzotyczne Ferrari czy Citroën z zadziwiającą historią. Dlatego już teraz zapraszam do obejrzenia galerii ponad 150 zdjęć, którą opublikujemy wkrótce.

Jeśli jesteś miłośnikiem klasycznej motoryzacji, odwiedź również:

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)