Angliki będą legalne od 17 sierpnia - wyjadą na ulice w poniedziałek

Angliki będą legalne od 17 sierpnia - wyjadą na ulice w poniedziałek

Angliki będą legalne od 17 sierpnia - wyjadą na ulice w poniedziałek
Marcin Łobodziński
12.08.2015 13:48, aktualizacja: 02.10.2022 09:39

Już w przyszłym tygodniu będzie można zarejestrować legalnie samochód z kierownicą po prawej stronie.

15 sierpnia wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 2 lipca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach*. Nie byłaby to żadna interesująca informacja gdyby nie fakt, że diagności dostaną wreszcie przepisy pozwalające przeprowadzić badanie techniczne samochodu z kierownicą po prawej stronie. Tym samym, po przeglądzie od poniedziałku 17 sierpnia będzie można w Polsce zarejestrować tzw. anglika. Przepisy rozporządzeń pozwalają na dopuszczenie do ruchu nowych samochodów osobowych, objętych ramową dyrektywą homologacyjną oraz pojazdów uprzednio zarejestrowanych na terytorium państw członkowskich UE.

Pojazdy z kierownicą po prawej stronie powinny zostać dostosowane do ruchu prawostronnego i w tym zakresie będą przebadane na stacji diagnostycznej. Dotychczas urzędy mogły tylko teoretycznie rejestrować angliki, ponieważ brakowało przepisów wykonawczych dla diagnostów, a bez przeglądu technicznego realnie nie można było zarejestrować takiego auta. Dostosowanie samochodu do ruchu prawostronnego obejmuje światła i lusterka zewnętrzne oraz prędkościomierz, który musi pokazywać prędkość w km/h.

Jesteśmy ciekawi reakcji dilerów, importerów samochodów używanych i firm ubezpieczeniowych, a najbardziej tego, czy ceny samochodów używanych będą niższe, czy może nic się nie zmieni. A co Wy myślicie o tzw. anglikach?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)