Rząd pokazał furtkę. Unikniesz kar za rejestrację auta

Rejestracja samochodu
Rejestracja samochodu
Źródło zdjęć: © WP
Tomasz Budzik

17.03.2024 09:53, aktual.: 17.03.2024 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sprzedawcy, zajmujący się sprowadzaniem do Polski samochodów, chcieliby zniesienia obowiązku rejestrowania takiego pojazdu przed upływem 90 dni od daty nabycia. Rząd nie zamierza jednak przychylić się do tej propozycji.

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje przepis, który w przypadku pojazdu sprowadzonego na sprzedaż nakazuje rejestrację najpóźniej do 90. dnia po jego zakupie. Jak w interpelacji poselskiej argumentował Lucjan Pietrzczyk, takie podejście spowoduje duże straty finansowe u przedsiębiorców. Szczególnie dotkliwe może być to dla firm sprowadzających pojazdy z USA. Problemem jest tu czas potrzebny ma transport morski i dostosowanie aut do europejskich wymogów.

Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza jednak zmieniać przepisów. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, zastąpienie obowiązku zgłoszenia nabycia pojazdu obowiązkiem jego rejestracji miało na celu uszczelnienie systemu bazy danych o pojazdach (Centralna Ewidencja Pojazdów). Przedstawiciel resortu zauważył, że dla przedsiębiorców przewidziano trzykrotnie dłuższy termin na rejestrację niż w przypadku pozostałych zmotoryzowanych. Kary za niedopełnienie powinności są zaś takie same, jak wcześniej za brak zgłoszenia nabycia pojazdu. Co ciekawe, ministerstwo w odpowiedzi na interpelację pokazało również furtkę.

"[…] w przypadku gdy właściciel pojazdu złoży wniosek o rejestrację pojazdu, ale nie przedłoży któregoś z dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu, organ rejestrujący wezwie go do usunięcia braków w wyznaczonym terminie – stosownie do art. 64 par. 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. Należy przy tym zaznaczyć, że przepisy KPA nie wykluczają, aby na wniosek strony organ wydłużył termin na uzupełnienie braków formalnych o czas niezbędny do naprawy pojazdu i uzyskania pozytywnego wyniku badania technicznego" – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Możliwe jest więc uzyskanie dodatkowego czasu na rejestrację pojazdu. Wymaga to jednak przychylności ze strony urzędnika.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)