TestyRenault60 lat Renault 4. Jeżdżę samochodem z muzeum!

60 lat Renault 4. Jeżdżę samochodem z muzeum!

Mateusz Lubczański
29.11.2021 12:55, aktualizacja: 30.09.2022 15:24

Renault 4 obchodzi w tym roku 60. urodziny. To nie tylko samochód, który znacząco zwiększył mobilność Francuzów, ale i wóz, który radził sobie w najcięższej sportowej rywalizacji. Nie trzeba więc szukać dalszych powodów by wyciągnąć jeden z egzemplarzy na przejażdżkę.

Malutka pojemność, jeszcze mniejsza moc, ale i spory duch walki. Renault 4 pojawił się na rynku jako - w pewnym sensie - następca Citroëna 2CV. Francuzi dalej potrzebowali aut tanich, ale już zdecydowanie większych i jak się okazuje, lepiej wyposażonych. Tę rolę przejęła właśnie "4".

Renault 4 może i było małym autkiem, ale dojechało na podium Rajdu Paryż-Dakar, pokonało trasę z Ameryki Południowej na Alaskę i pobiło prędkość 237 km/h na wysuszonym jeziorze Bonneville jeszcze w 2011 roku. Fakt, że auto było mocno zmodyfikowane, ale liczy się sam fakt.

Renault przerobiło niektóre egzemplarze na zupełnie elektryczne samochody, ale udało mi się przejechać autem muzealnym, z serii "Parisienne", w której liczy się styl i szyk. Oczywiście nie obyło się bez problemów, ale o tym już w samym filmie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)