4000 zł mandatu za wykroczenie. Oto lista - cztery z nich już niebawem

4000 zł mandatu za wykroczenie. Oto lista - cztery z nich już niebawem

Lista wykroczeń, za które można dostać 4000 zł mandatu
Lista wykroczeń, za które można dostać 4000 zł mandatu
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe / Lubuska Policja
Marcin Łobodziński
15.04.2022 08:43, aktualizacja: 14.03.2023 12:31

Mandat w wysokości 4000 zł nie jest już czystą abstrakcją. Aby taki dostać, wystarczy popełnić jedno z wykroczeń, choć w niektórych przypadkach jeszcze dodatkowo trzeba spełnić dwa warunku.

Po opublikowaniu nowego taryfikatora mandatów abstrakcyjnie dotychczas kwoty stały się normą. 500 zł to już bardziej nagroda, niż kara, w obliczu mandatów wynoszących 2000-3000 zł. Dziś przyjrzymy się tym wykroczeniom, za które można dostać karę 4000 zł.

Jednym z nich jest niewskazanie komu pojazd został powierzony do kierowania w związku z przestępstwem. Tu jest przewidziana kara nie niższa niż 4000 zł. Warto tu jednak podkreślić, że chodzi o przestępstwo, więc nie o np. zdjęcie z fotoradaru, lecz np. o ucieczkę przed policją, kradzież paliwa, udział pojazdu w napadzie itp.

Są jednak takie przewinienia, za które można będzie dostać karę 4000 zł, ale dopiero od 17 września. W trybie art. 38 kodeksu wykroczeń (tzw. recydywa) po popełnieniu jednego w wymienionych w przepisach wykroczeń po raz drugi w ciągu dwóch lat, kierujący łamiący przepisy dostaje dwukrotnie wyższy mandat. I tu pojawiają się kwoty na poziomie 4000 zł za następujące wykroczenia:

  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 61–70 km/h
  • Objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór i wjechanie na przejazd kolejowy, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone
  • Wjazd za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały
  • Wjazd na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)