30% wypadków na polskich drogach spowodowane nadmierną prędkością

Skoda Superb
Skoda Superb
Marek Adamowicz

18.02.2012 12:00, aktual.: 12.10.2022 13:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do takich wniosków doszli w czwartek posłowie oraz specjaliści z zakresu ruchu drogowego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

W posiedzeniu brali udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Najwyższej Izby Kontroli, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Głównym tematem było bezpieczeństwo na polskich drogach oraz problem dużej liczby ofiar śmiertelnych i rannych na skutek drogowych wypadków.

Największą bolączką jest nagminne łamanie przepisów związanych z ograniczeniami prędkości. Eksperci zauważyli, że kary nakładane na kierowców są niewspółmierne do wykroczeń popełnianych na polskich drogach. W porównaniu z wysokością mandatów w krajach sąsiadujących polski taryfikator powinien być dużo wyższy niż obecny.

Ekspert policyjny Marek Fidos zauważył, że zmiany legislacyjne powinny iść w dwóch kierunkach: zdecydowanej podwyżce taryfikatora mandatów i poszerzaniu uprawnień policji, która będzie mogła obligatoryjnie zatrzymać prawo jazdy za poważne przekroczenie prędkości.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Tomasz Połeć poinformował, że od lipca zeszłego roku 75 fotoradarów, które są w posiadaniu GITD, zarejestrowało ponad 600 000 zdjęć. Prawie 50% wszystkich zdjęć stanowiły wykroczenia do 30 km/h, kolejna jedna trzecia to przekroczenia o 30-40 km/h. Rekordzistą okazał się kierowca, który na odcinku ograniczonym do 60 km/h poruszał się z prędkością 235 km/h.

Alfa Romeo 159
Alfa Romeo 159

Statystyki dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach są zatrważające. W 2011 r. doszło do prawie 40 000 wypadków, w których zginęło 4171 osób. Napawającą optymizmem wiadomością było to, że przez ostatnie 10 lat liczba zabitych zmalała o jedną trzecią – w 2000 roku liczba ofiar sięgnęła poziomu 6300.

Zmiany w prawie są zatem konieczne i trzeba mieć nadzieję, że przepisy zostaną zmienione w sposób zdecydowanie poprawiający bezpieczeństwo na drogach.

Poniżej przedstawiamy wam dwa filmy zarejestrowane na polskich drogach.

Porsche jechało ponad 230 km/h. Dogonił je policyjny opel

Źródło: WP.PL

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)