20 razy drożej, ale możesz więcej. Nowa opcja w warszawskim systemie parkowania

20 razy drożej, ale możesz więcej. Nowa opcja w warszawskim systemie parkowania

Warszawska strefa płatnego parkowania należy do największych w Polsce
Warszawska strefa płatnego parkowania należy do największych w Polsce
Źródło zdjęć: © Fot. ZDM Warszawa
Mateusz Lubczański
13.09.2021 08:01, aktualizacja: 14.03.2023 15:12

Przegłosowano zmianę dot. abonamentu parkingowego dla mieszkańców Warszawy. Jeśli zdecydują się na nowy sposób rozliczeń, będą mogli korzystać ze znacznie większej liczby miejsc parkingowych. Roczna opłata wzrośnie jednak wtedy do 600 zł.

"Opłaty za parkowanie pobiera się po to, aby chętnych do zaparkowania było mniej niż miejsc postojowych"– informuje warszawski zarząd dróg miejskich. – Jeszcze 10 lat temu na jedno auto przypadały statystycznie dwie osoby. Dziś wskaźnik motoryzacji sięga już 8 aut na 10 mieszkańców i tempo wzrostu jest nadal wysokie – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor instytucji.

Radni Warszawy przegłosowali więc nowy, opcjonalny sposób rozliczeń z mieszkańcami. Mogą oni, jak dotychczas, parkować w rejonie 150 m od miejsca zamieszkania, 100 m od każdego z 8 wybranych parkomatów. Za rok mieszkaniec Warszawy zapłaci 30 zł.

Alternatywą jest abonament obszarowy kosztujący 600 zł. Wówczas mówimy tu o znacznie większej przestrzeni, obejmującej całe osiedle lub znaczną część dzielnicy. To – według ZDM – daje mieszkańcom nawet od kilkuset od 1,5 tys. miejsc parkowania do wyboru więcej.

Tak prezentują się opcje dla mieszkańców
Tak prezentują się opcje dla mieszkańców© Zarząd Dróg Miejskich Warszawa

Warszawska strefa płatnego parkowania zostanie powiększona od 15 listopada 2021 roku. Tym razem obejmie ona Żoliborz i Ochotę. Strefa będzie więc liczyć ok. 52 tys. miejsc.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)