16 kwietnia Europejski Dzień Kontroli Prędkości. Ale nie musisz bać się dodatkowych kontroli
Na całym kontynencie europejskim w piątek 16 kwietnia policja powinna ze szczególną siłą walczyć ze zjawiskiem jazdy z nadmierną prędkością. Tym razem w Polsce akcja nie będzie miała jednak realnego wymiaru. Mimo to zachęcamy do rozsądnej jazdy.
Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, piątek 16 kwietnia jest Europejskim Dniem Kontroli Prędkości. Można byłoby spodziewać się, że z takiej okazji na drogach pojawi się nadzwyczaj wiele patroli, które nie będą miały litości dla piratów drogowych. Niestety, sytuacja pandemii rządzi się swoimi prawami. Koronawirus wymusza większe zaangażowanie policji w sprawy związane z przepisami sanitarnymi, a to oznacza, że duże akcje są odwoływane. Tak było podczas ostatnich świąt, tak będzie i tym razem.
Na stronie internetowej policji nie znajdziemy wzmianek o wzmożonych kontrolach. Potwierdzają to również sami mundurowi. - Na piątek 16 kwietnia nie zaplanowano żadnych akcji wykraczających poza normalny tryb pracy policji drogowej. Zresztą skuteczność takich działań obniżałaby zła pogoda - mówi Autokult.pl podkom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
- Nie będzie dodatkowych patroli i specjalnej mobilizacji. Policjanci wyjadą na drogi jak zawsze i jak zawsze będą zwracać uwagę na prędkość rozwijaną przez kierowców - stwierdza asp. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
Nawet jeśli mimo Europejskiego Dnia Kontroli Prędkości w piątek 16 kwietnia nie trzeba spodziewać się specjalnych akcji, to i tak warto z rozsądkiem podejść do tempa jazdy. Pogoda nie rozpieszcza kierowców, a opady deszczu i śniegu ograniczają widoczność i zmniejszają przyczepność. Warto również pamiętać, że nadmierna prędkość wciąż jest drugim co do znaczenia czynnikiem przyczyniającym się do powstawania wypadków.
Według danych Komendy Głównej Policji w 2020 r. zbyt szybka jazda była powodem 5516 wypadków. To 26,3 proc. zdarzeń spowodowanych przez kierujących. Wskutek tych wypadków zginęło 856 osób (42,2 proc.), a 6642 osoby zostały ranne. Warto o tym pamiętać, kiedy wsiadamy za kierownicę.