10 najlepszych samochodowych aplikacji na telefon

Carticipate
Carticipate
Mariusz Zmysłowski

04.07.2012 21:37, aktual.: 07.10.2022 20:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś niemal każdy ma smartfona. Dlaczego więc nie skorzystać z możliwości, jakie dają te kieszonkowe, uniwersalne urządzenia? Poznajcie 10 aplikacji, które mogą się przydać w samochodzie.

Android Speedometer – HUD z telefonu

Cena: program darmowy

ANDROID-SPEEDOMETER APP ( w/ HUD WINDSHIELD DISPLAY ) - Hands On Review

Android Speedometer to prosta aplikacja, która dzięki GPS-owi dokonuje prostych pomiarów takich jak przejechana droga, lokalizacja oraz kierunek jazdy (kompas). Jednak najciekawszym rozwiązaniem, które zaimplementowano w tym niewielkim programie jest wyświetlanie bieżącej prędkości w postaci dużych, czytelnych cyfr. Możecie teraz spytać – i co z tego? W końcu każdy samochód ma prędkościomierz. Owszem, ale nie każdy jest wyposażony w HUD (Head Up Display).

Po położeniu telefonu na podszybiu wyświetlane na nim liczby będą odbijać się w przedniej szybie, podobnie jak w systemach znanych między innymi z BMW serii 3, które niedawno testowaliśmy.

iBoost – psst!

Cena: 0,99 dol.

BATTLE: New iBoost Turbo App vs Real Boost Gauge

iBoost jest jedną z mniej praktycznych aplikacji w tym zestawieniu. Dla osób podchodzących z dystansem do zabawy telefonem, przy współpracy z HKS powstał prosty program, który dzięki wbudowanemu czujnikowi przyspieszeń wyczuwa zmiany biegów. Co wtedy? Gdy auto przestaje na chwilę przyspieszać i zmieniamy przełożenie telefon wydaje dźwięk charakterystyczny dla otwarcia zaworu upustowego układu turbodoładowania. Sykowi towarzyszy oczywiście wahnięcie wskazówki na wyświetlanym manometrze.

XLR8 – rasowy dźwięk z telefonu

Cena: 3,13 zł

XLR8 Test Drive

XLR8 to kolejna aplikacja, która nie należy do praktycznych. Może za to poprawić Wam samopoczucie podczas jazdy niezbyt mocnym autem. Wystarczy podłączyć telefon przez Bluetooth lub przewód audio do systemu dźwiękowego w samochodzie by cieszyć się rasowym brzmieniem. Podczas przyspieszania można słyszeć dźwięk silnika samochodu NASCAR, Forda GT40, Ferrari, Lamborghini lub klasycznego V8 z muscle cara.

Carticipate – sposób na oszczędność

Cena: program darmowy

Carticipate
Carticipate

Carticipate to aplikacja pozwalająca na łatwe nawiązanie kontaktu z osobami, które zmierzają do tego samego celu co Wy. Chcecie zaoszczędzić na dojazdach do pracy? To żaden problem, jeśli na paliwo będą się składać dwie osoby. Aplikacja działa na całym świecie i dostępna jest w wielu językach. Wśród nich nie ma niestety polskiego.

Parker – niedostępne marzenie

Cena: program darmowy

Parker to aplikacja, o której niestety w Polsce póki co możemy jedynie pomarzyć. Powstała ona przy współpracy z departamentami transportu największych amerykańskich miast, w tym Nowego Jorku, Dallas, Los Angeles, Bostonu i San Francisco. Firma Streetline zainstalowała w niektórych okolicach tych lokalizacji sprzęt wyszukujący wolne miejsca parkingowe. Dzięki aplikacji Parker można je znaleźć przez telefon. Niestety w Polsce nie można z niej korzystać.

Craftsman Garage Door – pełna kontrola nad domem

Cena: program darmowy

Craftsman Garage Door to prosty, ale bardzo przydatny program. Dzięki niemu możemy za pośrednictwem telefonu kontrolować zdalnie między innymi drzwi garażowe, oświetlenie podjazdu itp. Pytanie tylko po co na przykład otwierać z pracy swój garaż. Życie płata nam różne figle, więc taka możliwość może się przydać, ale to nie ta funkcja jest najbardziej interesująca. Dzięki Craftsman Garage Door mamy stałą kontrolę nad stanem wszystkich podłączonych urządzeń. Wiemy zatem czy ktoś przypadkiem pod naszą nieobecność nie wyprowadza nam naszego Porsche 911.

Niestety jest tu jeden haczyk. Najpierw wszystkie sprzęty, które chcemy kontrolować musimy podłączyć do specjalnego urządzenia dostarczanego przez firmę Craftsman. Razem z podłączeniem go do Internetu może to kosztować kilkaset złotych. Do tego możliwe, że konieczne będzie ściągnięcie urządzenia z USA.

Dynolicious – zmierz się z czasem

Cena: 12,99 dol.

Dynolicious Mounting and Timed Run

Dynolicious to kolejna aplikacja bazująca swoje działanie na akcelerometrze montowanym w telefonie. Umożliwia ona odczyt przyspieszeń w różnych kierunkach, prędkości samochodu oraz kilku innych parametrów. Można również dokonać pomiarów czasu dla określonych przyspieszeń i dystansów – np. ¼ mili.

ParkDroid – nie zapomnij gdzie masz auto

Cena: program darmowy

ParkDroid
ParkDroid

ParkDroid do aplikacja pozwalająca zaznaczyć na mapie gdzie zaparkowaliśmy swoje auto. Pozwoli to uniknąć problemów gdy jesteśmy w obcym mieście i umożliwi bezbłędny powrót do miejsca parkingowego. Dodatkowo jeśli auto zostawiamy na płatnym parkingu możemy włączyć przypomnienie o kończącym się czasie postoju.

SpeedView – dla piratów

Cena: program darmowy

SpeedView
SpeedView

Jeśli jesteś piratem drogowym musisz koniecznie mieć ten program na swoim telefonie. Jak niektóre z wcześniej pokazanych aplikacji ma on możliwość odczytu prędkości i przejechanego dystansu dzięki GPS-owi. Zatem co go wyróżnia?

Jak wcześniej wspomniałem to pozycja obowiązkowa dla piratów. Uważam tak, ponieważ możemy przypisać w nim limity prędkości dla określonych rodzajów dróg. Nawet po zminimalizowaniu program będzie alarmował kierowcę o przekroczeniu prędkości. Dzięki temu łatwiej jechać bezpiecznie, zgodnie z przepisami. Program przyda się szczególnie teraz, w wakacje.

Nawigacje satelitarne – GPS w kieszeni

Obraz

Współczesne telefony komórkowe działają z wieloma systemami operacyjnymi. Dzięki temu oferowana jest szeroka gama nawigacji. Dostępne są programy darmowe, płatne, wymagające połączenia z Internetem oraz takie, którym wystarczy sygnał GPS. Ze względu na ogrom możliwości proponuję Wam podzielić się doświadczeniami z różnego rodzaju oprogramowaniem w komentarzach. Szczególnie w trwającym już okresie wakacyjnym może się to przydać wielu z nas, kierowców. Zapraszam do dyskusji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także