Znak B‑25 zakaz wyprzedzania. Co z motocyklem, quadem, traktorem?
Znak zakaz wyprzedzania jest doskonale znany kierowcom, a i tak czasami mogą pojawić się wątpliwości. Czego wyprzedzać nie wolno, albo raczej co wolno? W pewnym miejscu sytuacja się nawet komplikuje – chodzi o motocykle.
04.04.2022 | aktual.: 14.03.2023 12:39
Znak B-25 z definicji (ustawy) "zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych”. Aby więc dobrze zrozumieć, z czym mamy do czynienia, należałoby poznać definicje pojazdu silnikowego i silnikowego wielośladowego.
Pojazd silnikowy to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego. W myśl przepisów pojazd jednośladowy to taki pojazd, którego rozstaw kół nie przekracza 460 mm.
Wyprzedzanie czego nie jest dozwolone po znaku B-25?
O ile nie ma wątpliwości co do możliwości wyprzedzania samochodów (osobowych i ciężarowych), o tyle można się chwilę zastanowić już nad ciągnikiem rolniczym. Choć jego konstrukcja ma duże ograniczenia co do prędkości jazdy, niestety takiego pojazdy wyprzedzać nie wolno po minięciu znaku B-25. To samo dotyczy również pojazdów wolnobieżnych, które rozwijają maksymalnie prędkość 25 km/h.
Trudniej jest z motocyklami i podobnymi im maszynami. O ile zwykły jednoślad nie podchodzi pod ten przepis, o tyle wyprzedzanie motocykla z wózkiem bocznym już tak. Jest to bowiem pojazd wielośladowy. Podobnie jak duże trójkołowce. Z drugiej strony – duże skutery z podwójnymi kołami z przodu mieszczą się w granicy 460 mm i są traktowane jak jednoślady.
Zobacz także
Co więc można wyprzedzać?
- Jednoślady - motorowery i motocykle (również trójkołowce z rozstawem kół nie większym niż 460 mm)
- Rowery i kolumny rowerowe
- Wozy konne
- Kolumny pieszych
Czego nie można wyprzedzać, a można mieć wątpliwość?
- Ciągniki rolnicze
- Pojazdy wolnobieżne
- Motocykle z koszem (wózkiem bocznym)
- Duże trójkołowce
- Czterokołowce lekkie (quad lub samochód typu microcar)
Mandat za wyprzedzanie
Według nowego taryfikatora mandatów wyprzedzanie pojazdem silnikowym w miejscu niedozwolonym zagrożone jest mandatem w wysokości 1000 zł. Warto tu zaznaczyć, że nie jest to górna granica, lecz jedyna podana w przepisach kwota.