Poradniki i mechanikaJak można, a jak nie wolno wyprzedzać?

Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać?

Wyprzedzanie to nie tylko trudny, ale także niebezpieczny manewr. Wypadki związane z nim są tragiczne w skutkach. Kierowcy podchodzą do wyprzedzania czasami nieostrożnie, a niekiedy zbyt ostrożnie lub lekkomyślnie.

Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze
Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze
Źródło zdjęć: © fot. Citroen

Definicja wyprzedzania

Wyprzedzanie jest to manewr polegający na przejechaniu obok jadącego w tym samym kierunku pojazdu, zakończony znalezieniem się przed nim. Często wyprzedzanie jest błędnie nazywane mijaniem. Wyprzedzanie następuje zawsze wtedy, gdy jeden z jadących obok siebie pojazdów porusza się z większą prędkością. Warto o tym pamiętać na drogach z kilkoma pasami ruchu w jednym kierunku, gdzie znajdują się przejścia dla pieszych.

Obowiązki kierowcy pojazdu wyprzedzającego

Kierowca mający zamiar wyprzedzić inny pojazd jest zobowiązany do upewnienia się, czy kierujący pojazdem wyprzedzanym nie sygnalizuje zamiaru zmiany pasa ruchu, zmiany kierunku jazdy czy też zamiaru wyprzedzania innego pojazdu. Musi również sprawdzić, czy jadący za nim nie zasygnalizował lub już nie rozpoczął manewru wyprzedzania.

Wyprzedzający musi zachować odpowiedni odstęp od pojazdu wyprzedzanego, a jeżeli jest to jednoślad, rower lub kolumna pieszych, musi on wynieść przynajmniej 1 m. Generalna zasada mówi, że należy manewr wykonywać zawsze z lewej strony (pojazdy szynowe można z prawej), chyba że wyprzedzanie z prawej strony umożliwiają warunki drogowe, o których przeczytacie w dalszej części artykułu.

Obowiązki kierowcy pojazdu wyprzedzanego

Kierowca wyprzedzany nie może zwiększać prędkości podczas trwania operacji i chwilę po niej. Jeżeli kieruje pojazdem wolnobieżnym, musi umożliwić innym wyprzedzanie, zjeżdżając blisko prawej krawędzi, a jeżeli to nie wystarczy, jest zobowiązany zatrzymać się.

Kiedy i gdzie nie wolno wyprzedzać?

Wyprzedzania pojazdów silnikowych zabrania się na wzniesieniach przed ich wierzchołkiem, na skrzyżowaniach i na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi. Te zakazy nie obowiązują na drodze jednokierunkowej i na dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że wyprzedzający nie przekracza linii ciągłej oddzielającej pasy o przeciwnych kierunkach.

Można również wyprzedzać na skrzyżowaniu, jeśli pojazd wyprzedzany sygnalizuje zamiar skrętu, a wyprzedzający nie wjeżdża na pas przeznaczony do ruchu w przeciwnym kierunku lub po prostu wtedy, gdy ruch jest kierowany sygnalizacją świetlną lub przez policjanta, a także na rondzie.

Nie wolno wyprzedzać na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, ale nie dotyczy to przejść z sygnalizacją świetlną. Nie można też w terenie zabudowanym wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego.

Wyprzedzanie z prawej strony – kiedy można?

Wyprzedzanie z prawej strony jest manewrem dość kontrowersyjnym i wielu kierowców unika takiego zachowania nawet na drogach, na których można to robić. Inni nie zdają sobie sprawy z faktu, że jest to dozwolone w kilku sytuacjach.

Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone wtedy, gdy wyprzedzany samochód skręca w lewo na skrzyżowaniu pod warunkiem, że pozwala na to szerokość jezdni. Można taki manewr przeprowadzić również na drodze jednokierunkowej oraz na dwukierunkowej, ale pod warunkiem że:

  • na drodze jednojezdniowej są co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym i przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku,
  • na drodze dwujezdniowej są co najmniej dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku.

Jeśli chodzi o wyprzedzanie z prawej strony na drogach z kilkoma pasami ruchu do jazdy w jednym kierunku, należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania manewru. Kierowcy nie są przyzwyczajeni do takiego zachowania i mogą być zaskoczeni pojawieniem się auta po ich prawej stronie. Warto także pamiętać, że jazda lewym pasem, gdy prawy pozostaje pusty, jest zabroniona, jeżeli nie ma się zamiaru wyprzedzać lub skręcać w lewo.

wykroczenia w zakresie wyprzedzania oraz kary za ich popełnienie
WYKROCZENIEGRZYWNA [zł]PUNKTY KARNE
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów lub bezpośrednio przed nimi20010
Naruszenie przez kierującego obowiązku upewnienia się przed wyprzedzaniem, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu i czy kierujący jadący za nim nie rozpoczął manewru wyprzedzania2500
Naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia3005
Naruszenie zakazu wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi3005
Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach3005
Wyprzedzanie na przejazdach kolejowych albo tramwajowych i bezpośrednio przed nimi3005
Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu3000
Wyprzedzanie z niewłaściwej strony2003
Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym3503
Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym3003

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (31)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.