Zmienia się właściciel Formuły 1

Zmienia się właściciel Formuły 1

Zmienia się właściciel Formuły 1
Źródło zdjęć: © fot. Getty Images/Red Bull Content Pool
Marcin Łobodziński
09.09.2016 06:16, aktualizacja: 01.10.2022 22:01

Już w marcu tego roku Bernie Ecclestone informował, że w niedługim czasie dojdzie do zmiany właściciela Formuły 1. Teraz staje się to faktem.

Formułę 1 zaczyna wykupywać amerykańska grupa medialna Liberty Media Group, która ogłosiła przejęcie 18,7 proc. udziałów w Formula One Group. W dłuższym okresie ma dojść do sprzedaży pakietu kontrolnego, opiewającego na kwotę około 8 miliardów dolarów. Obecny właściciel F1 CVC Capital Partners choć ma większość, bo 65 proc. udziałów, to jednak straci kontrolę prawa do głosowania.

Liberty Media jest własnością Johna Malone'a. Nowym prezesem F1 zostanie Chase Carey – wiceprezes wykonawczy 21st Century Fox. Będzie on współpracował z Ecclestonem, który utrzyma swoją funkcję dyrektora wykonawczego Formula One Management i Formula One Administration.

Jedną z propozycji nowego właściciela Formuły 1 jest oddanie częściowej kontroli nad sportem samym zespołom, które staną przed szansą nabywania udziałów i partycypowania w nowej strukturze właścicielskiej. Liberty Media poinformowało, że po finalizacji całej transakcji, spodziewanej na początek roku 2017, niektóre stajnie prawdopodobnie skorzystają z tej okazji.

Czy możemy spodziewać się poważnych zmian w przyszłości Formuły 1? Nowy właściciel wspomina o wyjściu na nowe rynku, m. in. azjatycki i amerykański. Jednak przypominamy, że już obecnie 12 na 21 rozgrywanych Gran Prix jest poza Europą, która jest fundamentem tej serii. Być może będziemy mieli więcej wyścigów w Stanach Zjednoczonych, gdzie wbrew pozorom Formuła 1 cieszy się dużą popularnością, choć nie aż taką jak lokalne serie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)