Jedziesz za granicę? Oto o czym pamiętać, by nie spędzić urlopu na kwarantannie

Podróżowanie od dawna nie było tak trudne, jak w ostatnich miesiącach. Wraz ze zbliżaniem się wakacji coraz więcej osób myśli o wyjeździe poza Polskę. Część państw zrezygnowała już z najbardziej uciążliwych restrykcji, ale przed podróżą warto i tak sprawdzić przepisy.

Na granicach nie ma stałych kontroli przekraczających je osób. Można jednak spodziewać się zainteresowania ze strony służb.
Na granicach nie ma stałych kontroli przekraczających je osób. Można jednak spodziewać się zainteresowania ze strony służb.
Źródło zdjęć: © Straż Graniczna
Tomasz Budzik

16.06.2021 | aktual.: 14.03.2023 16:10

W dobie pandemii koronawirusa nawet krótki wypad samochodem za granicę, do którego odpowiednio się nie przygotujemy, może być powodem poważnych kłopotów. Władze europejskich państw doskonale wiedzą jednak, że zbliżające się wakacje to doskonała okazja na odbicie dla branży turystycznej i łagodzą zasady wjazdu. Oto aktualne regulacje.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi wykreślili Polskę z listy państw podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że wjazdu do Niemiec nie trzeba poprzedzać rejestracją w elektronicznym systemie na stronie einreiseanmeldung.de, chyba że wcześniej przebywało się w jednym z krajów ryzyka. Jak informuje polska ambasada w Berlinie, przy wjeździe do Niemiec granicą lądową nie trzeba też mieć negatywnego wyniku testu.

Inaczej jest w przypadku podróży lotniczej. Wówczas, by uniknąć kwarantanny, trzeba jednak dysponować negatywnym wynikiem testu. Szybkie testy antygenowe powinny być wykonywane najwcześniej 48h przed wjazdem do Niemiec, a testy PCR, LAMP, TMA - 72h. Negatywny wynik testu należy zachować przez 10 dni od wjazdu.

Z obowiązku testowania zwolnione są osoby, które przyjęły pełne szczepienie (od 14. dnia po przyjęciu ostatniej dawki). Trzeba mieć jednak zaświadczenie w jęz. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim albo wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień. Testować nie muszą się również ozdrowieńcy. Ze zwolnienia można korzystać w okresie od 28 dni do 6 miesięcy po pozytywnym teście. I tu trzeba jednak mieć zaświadczenie w jęz. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

Jak jeździć po Niemczech? W samochodzie może jechać do 5 osób z dwóch gospodarstw domowych. Osoby z innego gospodarstwa domowego powinny mieć założoną maseczkę. Kierowca podczas prowadzenia pojazdu powinien jednak mieć rozpoznawalną twarz.

Czechy

Wjazdy w celach turystycznych poniżej 24 godzin nie podlegają obecnie żadnym ograniczeniom. Turystyczna podróż do naszych południowych sąsiadów na dłużej niż 24 godziny wymaga rejestracji na stronie plf.uzis.cz. W przypadku osób zaszczepionych nie trzeba się rejestrować. Co ciekawe, zwolnienie z kwarantanny przysługuje już osobom zaszczepionym pierwszą dawką – o ile nie minęło od tego momentu mniej niż 22 dni i więcej niż 3 miesiące.

Testować nie muszą się również dzieci do 5 lat oraz ozdrowieńcy, jeśli posiadają przetłumaczone zaświadczenie od lekarza, a od pierwszego pozytywnego testu PCR nie upłynęło więcej niż 90 dni. Pozostałe osoby mają obowiązek okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego do 24h przed wjazdem

Słowacja

Od 8 czerwca wszystkie przejścia graniczne ze Słowacją zostały ponownie otwarte. Polska znajduje się na zielonej liście naszych południowych sąsiadów. Co to oznacza? Obowiązkowa jest rejestracja na stronie korona.gov.sk. Kwarantanny unikną osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:

  • w przypadku dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech), nie minęło więcej niż 90 dni od daty podania pierwszej szczepionki, a druga dawka tego szczepienia nie była jeszcze podana,
  • w przypadku zaszczepionych drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty podania pierwszej szczepionki,
  • w przypadku jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19 (Johnson&Johnson) nie minęło więcej niż 12 miesięcy od daty tego szczepienia,
  • w przypadku zaszczepionych jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 (AstraZeneca, Johnson&Johnson, Moderna lub Pfizer/BioNTech) od dnia pierwszego szczepienia minęło nie więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19./list

Litwa

Osoby wybierające się na Litwę samochodem nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem muszą wypełnić ankietę na stronie keleiviams.nvsc.lt. Trzeba mieć negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub AT lub RAT) zrobionego w Polsce w ciągu 72 godzin przed wjazdem na Litwę, albo możesz taki test zrobić na Litwie w ciągu 24 godzin po wjeździe. Po przyjeździe obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Z kwarantanny i testu zwolnione są osoby zaszczepione (obydwie dawki) ozdrowieńcy (pozytywny wynik testu PCR, AT lub RAT do 180 dni przed przyjazdem) i podróżni przejeżdżający tranzytem.

Powrót do Polski

Nawet jeśli kraj, do którego pojechaliśmy, nie wymaga obecnie negatywnego wyniku testu, trzeba będzie taki okazać, by uniknąć kwarantanny po powrocie do Polski. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 25 czerwca, by uniknąć kwarantanny przy powrocie należy dysponować negatywnym testem wykonanym do 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Z kwarantanny zwolnione są również osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)