Zakopane i okolice samochodem. W jakie miejsca warto zajechać?
Zakopane nie bez powodu nazywane jest Stolicą Polskich Tatr. To przepiękna, malowniczo położona miejscowość, która stanowi świetną bazę wypadową w pozostałe górskie zakątki. Do wielu z nich możemy wygodnie dostać się także własnym autem, co stanowi świetne udogodnienie m. in. dla rodzin z dziećmi, osób starszych, a także ludzi, których kondycja nie pozwala na pokonywanie większych dystansów na własnych nogach. Specjalnie z myślą o zmotoryzowanych gościach wybierających na noclegi Zakopane przygotowaliśmy zestawienie 4 widokowych miejsc, do których zawiezie ich własne auto!
30.08.2023 | aktual.: 31.08.2023 08:54
Z Zakopanego do Zębu – najwyżej położonej miejscowości w Polsce
Ząb to niewielka górska miejscowość, która słynie z dwóch rzeczy. Po pierwsze, jest to najwyżej położone miasteczko w Polsce, usytuowane na wysokości 1013 m n.p.m. Po drugie, to rodzinna miejscowość znanego polskiego sportowa, skoczka narciarskiego Kamila Stocha. Jest to sporych rozmiarów polska wieś, która leży na północnym stoku Gubałówki. Przez miejscowość biegnie Szlak Papieski, nazwany tak na cześć papieża Jana Pawła II.
Ząb słynie także z przepięknych widoków. Z miejscowości możemy podziwiać panoramę Tatr, która zapiera dech w piersiach bez względu na aktualnie panującą porę roku. Atutem tego miejsca jest także fakt, że do Zębu wiedzie prosta i również obfitująca w piękne widoki szosa prosto z Zakopanego. Jej pokonanie samochodem zajmuje ok. 30 min. a po drodze zahaczymy także o inne, podhalańskie miejscowości, w tym Poronin i Suche.
Samochodem na Gubałówkę. Piękne widoki na Giewont i Czerwone Wierchy
Gubałówka to jedna z najbardziej znanych lokalizacji w okolicach Zakopanego. Nie każdy miłośnik polskich Tatr wie jednak, że w to miejsce można dostać się nie tylko na piechotę, lecz także samochodem. Z Zakopanego na Gubałówkę wiedzie stara betonowa droga, na której wskazana jest jednak duża ostrożność ze względu na dość ograniczoną w niektórych miejscach widoczność.
Pewnym problemem może okazać się także brak parkingu u samego celu podróży – auto można jednak zostawić poniżej szczytu Gubałówki, na skrzyżowaniu i końcowy fragment trasy na wzniesienie pokonać pieszo. Na miejscu czekają nas przepiękne widoki. Z Gubałówki widać okazałą panoramę całych polskich Tatr i Zakopanego, Podhale, Pieniny, Gorce oraz Beskid Żywiecki po polskiej i słowackiej stronie granicy. To jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy.
Górskie widoki w Gliczarowie Górnym
Nieopodal Białego Dunajca znajduje się Gliczarów Górny – mała podhalańska wieś, która słynie głównie z przepięknych górskich panoram. Do tego miejsca można dostać się jadąc z Zakopanego przez Bukowinę Tatrzańską. Na rondzie należy obrać kierunek Gliczarów i po pokonaniu kilkuset metrów ujrzeć to, z czego słynie to miejsce.
Z Gliczarowa Górnego świetnie widoczna jest ostra grań Tatr Wysokich i Giewont, który z tego miejsca nie przypomina już sylwetki drzemiącego rycerza. Na czas podziwiania panoramy auto można bezpiecznie zaparkować przy miejscowej karczmie. Nie brakuje także wolnych miejsc na poboczu, które sprawdzą się na krótki postój.
Droga na Przełęcz nad Łapszanką
Przełęcz nad Łapszanką (940 m n.p.m.) to stosunkowo mało znane, ale jakże piękne miejsce. Jest położona w spokojnej i rzadko odwiedzanej przez turystów okolicy oraz oferuje fantastyczne widoki, na które składa się panorama tatr Wysokich i Tatr Bielskich. W to miejsce bez większego problemu dojedziemy samochodem, a samo auto bezpiecznie zaparkujemy na samej przełęczy, tuż przy kapliczce loretańskiej.
Alternatywnie, samochód możemy zostawić na parkingu z drugiej strony grzbietu, za Rzepiskami, a na przełęcz dostać się pieszo. Opcję tę warto wziąć pod uwagę ze względu na równie atrakcyjne widoki, jakie będą nam towarzyszyły podczas pokonywania tej krótkiej, ale jakże malowniczej trasy. Z przełęczy rozpościera się cudowna panorama, która obejmuje m. in. dolinę Osturni, zalesiony główny grzbiet Magury Spiskiej, Tatry Bielskie, słowackie oraz polskie Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie.