Kropki na nowych oponach. Kierowcy zastanawiają się, co znaczą

Kropki na nowych oponach. Kierowcy zastanawiają się, co znaczą

Czasem kropka jest jedna, czasem bywają dwie. I to nawet w różnym kolorze
Czasem kropka jest jedna, czasem bywają dwie. I to nawet w różnym kolorze
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Budzik
09.05.2024 13:32, aktualizacja: 09.05.2024 15:08

Na nowiutkich oponach, zarówno na ich boku, jak i bieżniku, można dostrzec kolorowe znaki w postaci kropek czy pasków. Czy jednak te oznaczenia mają jakieś konkretne znaczenie dla kierowcy? Czy powinien on zwracać na nie uwagę?

Duże kropki, które można zauważyć na boku opony, są zazwyczaj spotykane na nowych, letnich oponach, które są montowane w fabrycznie nowych samochodach. Czasami podobne oznaczenia można zauważyć również na felgach. Kropki te są umieszczane w fabryce w miejscu, które jest najcięższe lub najlżejsze na oponie. Dzięki temu, montaż opony na felgach - zazwyczaj fabrycznych - jest znacznie ułatwiony. Oznaczenia te są wskazówką dla montażysty, jak powinien zamontować oponę względem wentyla.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeżeli opona trafia na pierwszy montaż do producenta samochodu, to nie jest rzadkością, że podobną kropkę można odnaleźć na felgach. W salonach samochodowych można natknąć się na ofertę zakupu kompletu kół, które są "wyważone fabrycznie". Oznacza to, że opona jest tak dobrana do felgi, że najcięższe i najlżejsze punkty idealnie się ze sobą zgrywają. Dzięki temu na felgach jest mniej ciężarków wyważających.

Kolor kropek nie ma żadnego znaczenia dla kierowcy, podobnie jak ich obecność lub brak. Kolorystyka tych oznaczeń jest uzależniona od producenta opon i od ich znaczenia. Nie każdy producent umieszcza takie kropki na swoich oponach, a na oponach zimowych są one naprawdę rzadko spotykane.

Paski na oponach potrzebne są w procesie produkcji
Paski na oponach potrzebne są w procesie produkcji© WP | Marcin Łobodziński

Na nowych oponach często można zauważyć na bieżniku kolorowe, cienko namalowane paski. Ich znaczenie dla użytkowników jest jeszcze mniejsze, a właściwie nie mają one żadnego znaczenia. Są one pomocą dla pracowników fabryki w odnajdywaniu właściwego bieżnika, ponieważ każdy z nich jest czarny, a jeden producent może oferować wiele różnych rodzajów i rozmiarów bieżników. Dzięki kolorom pasków, pracownik może łatwiej odnaleźć właściwy bieżnik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)