Wyścigowy Ford Focus o mocy 500 KM

Wyścigowy Ford Focus o mocy 500 KM24.01.2014 17:25
Ford Focus Global Touring Car
Ford Focus Global Touring Car
Wojciech Kaczałek

Ford przygotował wyczynową odmianę modelu Focus do wyścigów z nowej serii Global Touring Car.

De facto samochód widoczny na zdjęciach jest Focusem tylko z wyglądu. Nie ma mechanizmów opracowanych przez Forda. Lekka karoseria jest nałożona na podwozie, które będzie wspólne dla wszystkich aut startujących w Global Touring Car.

Jest to trend coraz powszechniejszy. Od zeszłego roku w tej formule jest organizowana seria Scandinavian Touring Car Championship, która połączyła się (po czasowym rozłamie w skandynawskich mistrzostwach) z TTA – Racing Elite League.

W STCC możemy obejrzeć takie modele, jak Dacia Logan, Citroën C5 czy Volvo S60.

Pod spodem są to jednak te same auta. Rozwiązanie, w którym wszystkie zespoły korzystają z tych samych podzespołów jest po prostu tańsze niż samodzielnie budowanie modeli do wyczynu.

Ford Focus, jak i inne pojazdy z GTC, jest napędzany przez silnik V8 rozwijający 500 KM. Moc trafia na tylne koła za pośrednictwem sekwencyjnej skrzyni biegów.

Wbrew nazwie Global Touring Car to wyścigi, które będą się rozgrywały w Republice Południowej Afryki. Pierwsze zawody mają się odbyć w drugiej połowie tego roku. Organizatorzy dążą jednak do rozpowszechnienia serii w innych krajach i stworzenia mistrzostw świata.

Pomysłodawcami projektu są osoby od lat związane ze sportem motorowym. Szefem przedsięwzięcia jest Mark Woolley, który od 15 lat zajmuje się organizacją imprez. Pracował m.in. przy A1GP, World Superbikes i Motocross Grand Prix. Sekunduje mu Gary Formato, kilkukrotny mistrz RPA Southafrican V8 Salooncars.

Ford Focus Global Touring Car - galeria zdjęć

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)