Poradniki i mechanikaWymiana filtra paliwa – jak to zrobić samodzielnie?

Wymiana filtra paliwa – jak to zrobić samodzielnie?

Wymiana filtra paliwa - jeśli wiadomo, gdzie się znajduje i jest to łatwo dostępne miejsce - nie jest trudnym zadaniem
Wymiana filtra paliwa - jeśli wiadomo, gdzie się znajduje i jest to łatwo dostępne miejsce - nie jest trudnym zadaniem
Źródło zdjęć: © fot. Shutterstock / Dmitry Kalinovsky
Maciej Gis

24.01.2020 12:39, aktual.: 22.03.2023 16:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Filtr paliwa chroni silnik przed zanieczyszczeniami. Im dłużej jest używany, tym jego drożność jest mniejsza, przez co wpływa to na pracę jednostki napędowej. Jego regularna wymiana zapobiega kosztownym naprawom układu wtryskowego.

Kiedy wymienić filtr paliwa?

Okresy wymiany filtra najlepiej dostosować do zaleceń producenta auta. Warto jednak taką czynność wykonywać raz w roku, gdy pojazd porusza się na krótkich dystansach. Dotyczy to w szczególności aut z silnikiem Diesla. W ten sposób uniknie się potencjalnych awarii i kosztów związanych z uszkodzeniami układu wtryskowego. Warto mieć też na uwadze, że po zakupie auta używanego, w ramach wstępnego pakietu serwisowego, należy podać filtr paliwa wymianie.

Gdzie znaleźć filtr paliwa?

Przeważnie filtr montowany jest w okolicy kielichów przedniego zawieszenia lub na ścianie grodziowej silnika. W starszych modelach może znajdować się bliżej zbiornika paliwa bądź wzdłuż przewodów paliwowych. Kształtem przypomina on metalową puszkę, najczęściej w kolorze srebrnym, do której z dwóch stron poprowadzone są przewody paliwowe. Sam filtr może być jednorazowy, wówczas wymieniany jest w całości lub wielorazowy, wtedy podmiany wymaga pergaminowy wkład.

Jak wymienić filtr paliwa?

W większości przypadków sama wymiana nie jest skomplikowaną czynnością. W teorii należy zacisnąć gumowe przewody paliwa klipsami, odkręcić metalowe obejmy oraz zdjąć filtr i wymienić go na nowy, wykonując pozostałe czynności w odwrotnej kolejności. W przypadku filtrów wymiennych należy otworzyć obudowę i zamienić papierowy wkład. Warto jednocześnie pamiętać, aby zakładając filtr, zwrócić uwagę na strzałki na jego obudowie, informujące o kierunku przepływu paliwa od zbiornika do silnika.

Trudności nastręczy na pewno wymiana filtra umieszczonego bezpośrednio w zbiorniku paliwa. W tym wypadku lepiej zdać się na wiedzę i umiejętności fachowców, którzy za sprawą specjalistycznych narzędzi, szybko się z tym uporają.

Po montażu filtra koniecznie jest przekręcenie kluczyka w stacyjce do pozycji zapłonu. Dzięki temu uruchomi się elektryczna pompa paliwa, która napełni układ paliwem. Odpowietrzenie silnika można także zrobić ręcznie (w starszych autach), za pomocą specjalnej pompki lub za pośrednictwem komputera diagnostycznego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także