Wstępna diagnoza kondycji silnika na podstawie koloru spalin 1/2 [poradnik]

Wstępna diagnoza kondycji silnika na podstawie koloru spalin 1/2 [poradnik]

Niebieski kolor spalin
Niebieski kolor spalin
Artur Kuśmierzak
22.02.2011 21:00, aktualizacja: 07.10.2022 17:20

Czy po kolorze spalin wydobywających się z wydechu można ocenić kondycję auta? Jaka barwa spalin powinna skłonić do szybkiego skontrolowania auta w serwisie?

Czy po kolorze spalin wydobywających się z wydechu można ocenić kondycję auta? Jaka barwa spalin powinna skłonić do szybkiego skontrolowania auta w serwisie?

Najbardziej charakterystyczną barwą spalin jest barwa biała. O czym świadczy taki kolor? Najczęściej jest to odparowywanie wody, która zgromadziła się w układzie wydechowym z powodu ujemnej temperatury otoczenia. W tym przypadku zjawisko to ustępuje po przejechaniu pewnego dystansu. Para wodna jest stałym elementem składu spalin wydechowych, jednak biały kolor w większości przypadków jest niezauważalny. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, winę za taki stan rzeczy może ponosić pęknięta uszczelka pod głowicą lub sama głowica.

428869952624488364

W wyniku uszkodzenia jednego z tych elementów dochodzi do przedostawania się cieczy chłodzącej do cylindrów, która zaburza równomierną pracę silnika bądź powoduje nieznaczną, ale zauważalną utratę mocy. Kolejnym charakterystycznym kolorem spalin jest kolor niebieski, który świadczy o tym, że do komór spalania jednostki napędowej przedostaje się olej. Przyczyną takiego zjawiska może być zużycie gładzi cylindrów lub pierścieni cylindrów.

428869952624619436

W takim wypadku silnik nadaje się do remontu. Zjawisko to może być również następstwem zniszczonych uszczelniaczy zaworów lub uszkodzenia turbosprężarki. Już za tydzień dowiecie się co oznaczają spaliny o innych barwach.

Źródło: Jeździk

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)