Wimmer KTM X-Bow GT (2013)

Wimmer to firma lubiąca wyzwania: zbudowała już ponad 1000-konne Porsche 911 GT2 RS i podkręconego Ariela Atoma. Teraz ten sam tuner wzmocnił do 430 KM KTM-a X-Bow GT.

Obraz
Olgierd Lachowski

Wszystkie trzy auta łączyło to, że były lub są sprzedawane także w wersji bez przedniej szyby. Na początku KTM-a oferowano tylko w takiej właśnie konfiguracji, ale jakiś czas temu austriacki producent motocykli postanowił wypuścić na rynek „cywilizowaną” odmianę tego pojazdu. Ucywilizowanie polegało wyłącznie na wstawieniu normalnej przedniej szyby i okien z boku. Wóz otrzymał oznaczenie X-Bow GT.

Obraz

Do budowy X-Bowa wykorzystywane są w znacznej mierze kompozyty, stąd jego waga to zaledwie 850 kg. Oczywiście na masę własną ma wpływ też niezwykle skromne wyposażenie, a w zasadzie brak jakiegokolwiek wyposażenia.

Jasne jest, że przy tak niewielkiej wadze nie potrzeba szczególnie dużej mocy, żeby maszyna poruszała się sprawnie. Prędkość maksymalna na poziomie 232 km/h nie powala, ale też wcale nie jest mała. Więcej X-Bow nie pojedzie ze względu na opory aerodynamiczne i dobór przełożeń skrzyni biegów.

Obraz

Za to katalogowe przyspieszenie do 100 km/h w 4,10 s robi duże wrażenie, bo to wszystko przy zaledwie 285 KM mocy maksymalnej. Taką liczbę koni mechanicznych dostarcza silnik firmy Audi.

Jednostka to rzędowa czwórka o objętości skokowej 2,0 l. Z pomocą turbosprężarki i bezpośredniego wtrysku paliwa generowane jest wspomniane 285 KM mocy przy 6400 obr./min i 420 Nm momentu przy 3200 obr./min. Umiejscowiony centralnie i ustawiony poprzecznie silnik współpracuje z 6-biegową skrzynią. Przekładnia jest urządzeniem manualnym, które przesyła moc wyłącznie na tylną oś.

Technicy Wimmera dokonali szeregu modyfikacji w silniku i wokół niego, żeby zwiększyć moc. Przede wszystkim wymieniono turbosprężarkę na większą. Założono także nowe kute tłoki i wytrzymalsze korbowody. Mechanicy zadbali również o usprawnienie systemu wtryskowego i układu paliwowego oraz „wydechu”, który otrzymał 100-celowe reaktory katalityczne. Wreszcie wgrano nowe oprogramowanie jednostki napędowej.

Obraz

Moc została zwiększona o aż 150 KM. W przypadku tego auta to przyrost o ponad 50%. Maksimum mocy nadal jest dostępne przy 6400 obr./min, a szczyt momentu obrotowego – który teraz jest równy 500 Nm – przesunął się nieco niżej, na 2860 obr./min.

Prędkość maksymalna jest wyższa o zaledwie 14 km/h, za to czas przyspieszania do 100 km/h skrócił się aż 0,80 s, do 3,30 s. 200 km/h KTM osiąga po 11,70 s.

Obraz

Wimmer zatroszczył się też o drobne modyfikacje w kabinie pasażerskiej. Składają się na nie m.in. nowe skórzane obicia obu foteli. Jednak przy ulepszeniach dokonanych przy silniku te pozostałe są zupełnie nieistotne.

Dane techniczne

[u]Silnik i napęd:[/u]

• Typ: R4

• Ustawienie: centralnie, poprzecznie

• Rozrząd: DOHC, 4 zawory na cylinder

• Objętość skokowa: 1984 cm3

• Doładowanie: turbosprężarka

• Moc maksymalna: 435 KM przy 6400 obr./min

• Objętościowy wskaźnik mocy: 219,25 KM/l (seryjny – 143,65 KM/l)

• Maksymalny moment obrotowy: 500 Nm przy 2860 obr./min

• Skrzynia biegów: 6-biegowa, manualna

• Typ napędu: na tylne koła

[u]Hamulce i koła:[/u]

• Hamulce przednie: tarczowe, wentylowane

• Hamulce tylne: tarczowe, wentylowane

• Koła przednie: 7,5 x 17”

• Koła tylne: 9,5 x 18”

• Opony przednie: 205/40 R 17

• Opony tylne: 255/35 R 18

[u]Masy i wymiary:[/u]

• Masa własna: 860 kg

• Stosunek masy do mocy: 1,98 kg/KM (seryjny – 3,02 kg/KM)

• Długość: 3738 mm

• Szerokość: 1915 mm

• Wysokość: 1202 mm

• Rozstaw osi: 2430 mm

[u]Osiągi:[/u]

• Przyspieszenie 0-100 km/h: 3,30 s

• Przyspieszenie 0-200 km/h: 11,70 s

• Prędkość maksymalna: 246 km/h

Wimmer X-Bow GT - galeria zdjęć

  • Obraz
  • Obraz
  • Obraz
  • Obraz
  • Obraz
  • Obraz
[1/6] Źródło zdjęć: |
Źródło artykułu: WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Porsche uzupełnia ofertę elektrycznego Macana. Pora na GTS-a
Porsche uzupełnia ofertę elektrycznego Macana. Pora na GTS-a
25-latek niczym agent 007. Wpadł przez nieprawidłowe parkowanie
25-latek niczym agent 007. Wpadł przez nieprawidłowe parkowanie
Jeep kończy produkcję Renegade'a po 11 latach. Następcy nie ma na horyzoncie
Jeep kończy produkcję Renegade'a po 11 latach. Następcy nie ma na horyzoncie
Niemiecka fabryka stanie. Media mówią o poważnym problemie
Niemiecka fabryka stanie. Media mówią o poważnym problemie
Nowa droga ma 471 km. Kosztowała Polskę 15 mld zł
Nowa droga ma 471 km. Kosztowała Polskę 15 mld zł
Test: Ford Transit Custom Nugget - przemeblowali mi mieszkanie
Test: Ford Transit Custom Nugget - przemeblowali mi mieszkanie
Ej Toyota, dajcie nam tego Land Cruisera FJ!
Ej Toyota, dajcie nam tego Land Cruisera FJ!
Pokazali, na jakie auta stać przeciętnego Polaka
Pokazali, na jakie auta stać przeciętnego Polaka
Pierwsza jazda: Volvo ES90 - dla nowej generacji klientów
Pierwsza jazda: Volvo ES90 - dla nowej generacji klientów
Gigant inwestuje w Polsce. Wiemy, czemu chce produkować u nas
Gigant inwestuje w Polsce. Wiemy, czemu chce produkować u nas
Czy używane Tesle staniały przez Elona? Jeden model trzyma wartość jak szalony
Czy używane Tesle staniały przez Elona? Jeden model trzyma wartość jak szalony
Doskonała jazda Verstappena w Austin i kiepski weekend McLarena
Doskonała jazda Verstappena w Austin i kiepski weekend McLarena