Ustawa uderzająca w pijanych kierowców podpisana przez Prezydenta RP

Ustawa uderzająca w pijanych kierowców podpisana przez Prezydenta RP

Ustawa uderzająca w pijanych kierowców podpisana przez Prezydenta RP
Marcin Łobodziński
05.04.2015 11:14, aktualizacja: 02.10.2022 10:28

Prezydent RP podpisał nowelizację Kodeksu Drogowego uderzającego teraz mocniej w kierowców jeżdżących po alkoholu, drastycznie przekraczających prędkość i tych, którzy jeżdżą bez uprawnień.

Nowe prawo przewiduje surowsze kary dla kierowców jeżdżących po „kilku głębszych” i tych, którzy drastycznie przekraczają dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Nietrzeźwi muszą się liczyć z natychmiastowym odebraniem prawa jazdy już podczas kontroli drogowej i wysokimi nawiązkami pieniężnymi. Na 3 lata można dostać zakaz prowadzenia pojazdów jeśli jest się sprawcą przestępstwa przeciwko ruchowi drogowemu w stanie nietrzeźwości, po środkach odurzających lub zbiegnie się z miejsca wypadku, w którym poszkodowani będą ranni. Podwyższono górną granicę czasu na jaki sąd będzie odbierał uprawnienia do 15 lat. Po 10 latach osoba, której zatrzymano uprawnienia może ubiegać się o cofnięcie zakazu pod warunkiem umieszczenia w swoim pojeździe urządzenia kontrolującego trzeźwość, tzw. alkolock.

Poza odbieraniem uprawnień, sankcje będą obejmowały nawiązki na rzecz pokrzywdzonych w wysokości minimum 10 tys. zł, a dla kierujących po alkoholu nawet jeśli nie spowodowali wypadku, ale zostali zatrzymani przez policję, przewidziano karę 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Recydywiści płaciliby 10 tys. zł.

Nowe przepisy uderzą również w osoby kierujące pojazdami bez uprawnień – od wejścia ustawy w życie, taki czyn będzie traktowany jako przestępstwo, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności do 2 lat. Osoby drastycznie przekraczające prędkość w terenie zabudowanym (+50 km/h) będą traciły prawo jazdy na okres 3 miesięcy od razu po zatrzymaniu przez policjanta, a jeśli mimo to będą prowadziły pojazd, okres ten wydłuży się do 6 miesięcy lub po ponownej recydywie całkowicie stracą uprawnienia. Podobne kary będą groziły kierowcom przewożącym większą liczbę pasażerów niż przewiduje homologacja pojazdu. Przepis ten nie dotyczy jedynie kierowców komunikacji miejskiej.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od opublikowania nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)