Tydzień w motorsporcie #17
Polscy rajdowcy i kierowcy rallycrossowi zaliczyli przeciętny start do motorsportowego sezonu, za to nieźle poszło pewnemu Gruzinowi we włoskim samochodzie wyścigowym oraz Niemcowi w polskiej Arrinerze. Przygotowano też trasę Rajdu Dakar 2018, ale to jeszcze odległa przyszłość
03.04.2017 | aktual.: 01.10.2022 20:17
Bruno Magalhaes wygrywa na Azorach
Pierwszą rundę Rajdowych Mistrzostw Europy Azores Airlines Rallye 2017 wygrał Bruno Magalhaes. Prowadzący Skodę Fabię R5 Portugalczyk wyprzedził o ponad półtorej minuty Niemca Marijana Griebela, również w Fabii. Trzeci był Włoch Josh Moffett jadący Fordem Fiestą.
Niestety nie był to dobry rajd dla Polaków. Kajetan Kajetanowicz po czterech czwartkowych odcinkach specjalnych był liderem, ale na pierwszej próbie w piątek wypadł z trasy. Tym samym stracił szansę na dobre miejsce. Na drugim etapie wygrał trzy oesy i jechał bardzo szybko, dzięki czemu zdobył 6 punktów. W rajdzie finiszował jednak dopiero na 32. pozycji.
Jeszcze gorzej poszło dwóm innym kierowcom w Fiestach R5. Łukasz Habaj wycofał się po 13. odcinku specjalnym gdy zajmował 7. miejsce. Tomasz Kasperczyk zakończył zawody w tym samym czasie, a jechał wcześniej jako 10. zawodnik w klasyfikacji generalnej.
Nieco lepszy start do ERC miał Jarosław Kołtun, który finiszował na 18. pozycji. Można powiedzieć, że najlepszy wynik zaliczył Alex Zawada. Jechał Peugeotem 208 w klasie RC4 i w tej klasyfikacji zajął 2. miejsce. W generalce rajdu był jednak 21.
Kierowcy DTM liderami rallycrossowych mistrzostw świata
Mistrz świata w rallycrossie Mattias Ekström wygrał pierwszą rundę tegorocznego sezonu World RX of Barcelona. Zawodnik znany również z DTM pokonał w finale innego kierowcę tej serii Timo Scheidera. Trzeci był Andreas Bakkerud. W finale znaleźli się także czwarty Petter Solberg, piąty Timmy Hansen i szósty Johan Kristoffersson.
Wysoko w zawodach w lidze ERX (mistrzostwa europejskie) był Martin Kaczmarski, który odpadł dopiero w półfinale i to przez awarię wspomagania kierownicy. Zwycięzcą finału ERX został Anton Marklund finiszujący przed Tamásem Pál Kissem i Ollie O'Donovanem. Kaczmarski ostatecznie zajął dziesiąte miejsce w zawodach.
Pierwsze zwycięstwo Alfy Romeo w TCR
Po niezbyt udanym sezonie 2016 Alfa Romeo może świętować pierwsze zwycięstwo w turystycznej serii TCR dla aut kompaktowych i to na otwarcie. Pierwszy wyścig pierwszej rundy w Gruzji zakończył się wygraną lokalnego kierowcy Dawida Kadżai. Prowadzący Giuliettę TCR Gruzin pojawił się na mecie o włos przed Ferencem Ficzą prowadzącym Seata Leona. Trzeci był Stefano Comini używający Audi RS 3 LMS.
W drugim wyścigu w Rustawi niekwestionowane zwycięstwo zaliczył Pepe Oriola, który wyprzedził o 4 s swojego zespołowego kolegę z ekipy Craft Bamboo Hugo Valente – obaj na Seatach Leonach TCR. Trzeci na metę przyjechał kierowca Hondy Civic – Atilla Tassi.
Nick Heidfeld w Arrinerze Hussaryi
Nick Heidfeld, były kierowca Formuły 1 i partner Roberta Kubicy w zespole BMW Sauber, obecnie zawodnik Formuły E, miał okazję jeździć Arrinerą Hussaryą GT3. Przejażdżkę zorganizowano podczas angielskiego Shelsley Walsh Speed Hill Climb w Worcestershire, uznawanego za najstarszą imprezę w sportach motorowych, która nadal jest kontynuowana. Krótka trasa licząca niespełna kilometr przypomina te z wyścigów górskich. Nie zmieniła się od samego początku, czyli od 1905 roku.
„Polski samochód podobał się byłemu gwiazdorowi Formuły 1, pojechał nim zresztą z typową dla siebie werwą.” – czytamy na oficjalnej stronie twórcy i producenta tego samochodu.
Wstępna trasa Rajdu Dakar 2018 gotowa
W Argentynie organizatorzy zaprezentowali wstępny układ trasy Rajdu Dakar 2018, który wystartuje 6 stycznia, a zakończy się 20 stycznia. Piszę o wstępnej trasie, ponieważ podano miasta etapowe, a nawet układ trasy, ale na tak wczesnym etapie trudno być pewnym, że nic się nie zmieni. Na Dakar wpływa wiele czynników – od pogodowych poprzez gospodarcze, a na politycznych kończąc.
Trasa przyszłorocznego Dakaru będzie prowadziła przez Peru, Boliwię i Argentynę. Start zaplanowano w Limie, a metę w Kordobie. Zorganizowano czternaście etapów, o dwa więcej niż w tym roku. Poniżej lista miast etapowych:
- Lima - Pisco
- Pisco - Pisco
- Pisco - San Juan de Marcona
- San Juan de Marcona - San Juan de Marcona
- San Juan de Marcona - Arequipa
- Arequipa - La Paz
- Przerwa w La Paz
- La Paz - Uyuni
- Uyuni - Tupiza
- Tupiza - Salta
- Salta - Belén
- Belén - Chilecito
- Chilecito - San Juan
- San Juan - Córdoba
- Córdoba – Córdoba
Zobacz także