Transport multimodalny — sprawdzone rozwiązanie na import towarów z Chin

Transport multimodalny — sprawdzone rozwiązanie na import towarów z Chin

Transport multimodalny — sprawdzone rozwiązanie na import towarów z Chin
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
11.08.2022 14:50, aktualizacja: 13.03.2023 16:14

Przedsiębiorcy prowadzący import i eksport towarów z Chin stale poszukują nowoczesnych rozwiązań transportowych, które pozwalają na optymalizację czasu i kosztów przy zapewnieniu właściwej ochrony prewożonych ładunków. Takie udogodnienia daje transport multimodalny, który każdorazowo dopasowany jest do indywidualnego zapotrzebowania klienta. Sprawdź, na czym polega transport multimodalny i czy Twoja firma także powinna z niego korzystać.

Transport multimodalny — nowoczesne rozwiązanie dla współczesnych potrzeb

Zglobalizowany rynek nie widzi przeszkód w zakresie importu i eksportu towarów. Odległości rzędu tysięcy kilometrów, granice czy przewóz międzykontynentalny nie są problemem w eksporcie i imporcie towarów. Powszechne są sytuacje produkcji podzespołów w jednej części globu i składania ich w całość w drugiej. Współczesnych konsumentów nie dziwi już także masowa dostępność towarów pochodzących z odległych części świata. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkty wytwarzane w innych państwach czy kontynentach ewolucja dokonywała się w metodach przewozu. Dzisiaj coraz częściej przedsiębiorcy korzystają z transportu mulimodalnego, pozwalającego na zoptymalizowane czasu i ceny przewozu towarów.

Na czym polega transport multimodalny? Ten rodzaj przewozu opiera się na wykorzystaniu co najmniej 2 środków transportu w ramach realizacji jednej usługi transportowej. Umożliwia połączenie transportu lotniczego, morskiego, kolejowego czy ciężarowego do przewozu jednego ładunku. Elastyczność zastosowania sprawia, że dostosowuje się do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców. Przykładem doskonale obrazującym działanie transportu modalnego jest usługa door-to-door. W jej ramach do transportu ładunku na dużych odległościach wykorzystuje się zazwyczaj fracht morski, kolejowy lub lotniczy, który jest uzupełniany transportem ciężarowym w celu dostarczenia ładunku od dostawcy/producenta do terminala przeładunkowego, a następnie w innym miejscu globu od terminala do adresata. Takie rozwiązanie zrzuca z przedsiębiorcy obowiązek organizacji transportu ładunku do obu terminali.

Co więcej, transport multimodalny daje możliwość szybszego, tańszego i bezpieczniejszego przewozu towarów. Jeśli klientowi zależy na jak najszybszym dostarczeniu ładunku od nadawcy do adresata, powinien skorzystać z usługi opartej o transport lotniczy lub kolejowy i ciężarowy. Jeśli kluczowym parametrem dla klienta jest cena przewozu warto wybrać fracht morski lub kolejowy w połączeniu z transportem ciężarowym. Przedstawmy to na przykładzie importu towarów z Chin. Jeśli klientowi chce, aby towar dotarł do niego w ciągu kilku dni bez względu na koszty powinien zdecydować się na transport multimodalny z wykorzystaniem frachtu lotniczego i ciężarowego. Jeśli czas dostarczenia ładunku może być nieco dłuższy (do 30 dni) i ważnym parametrem wyboru jest cena usługi, warto zdecydować się na transport ekspresowymi pociągami kolejowymi uzupełnionymi przez docelowy przewóz ciężarówkami. Jeśli klientowi nie zależy na czasie i ładunek może dotrzeć do niego w terminie do 3 miesięcy, przy jednoczesnej gwarancji konkurencyjnej ceny (nie zawsze najniższej) może skorzystać z transportu multimodalnego wykorzystującego fracht morski i ciężarowy.

Kontenery — podstawowa jednostka ładunkowa w transporcie multimodalnym

Nie ma transportu multimodalnego bez transportu kontenerowego. Budowa kontenera umożliwia sprawny przeładunek i przewóz wszystkimi środkami transportu. Zaletą kontenerów jest różnorodność odmian pozwalających na przewóz ładunków wymagających odmiennych warunków w zakresie temperatury (np. artykuły spożywcze), stanu skupienia (płynny, stały, gazowy), o ponadstandardowych gabarytach (kontenery z otwartym topem) itp. Atutem zasobników jest także odporność na uszkodzenia mechaniczne i na warunki atmosferyczne oraz skuteczne zamknięcie gwarantujące brak dostępu osób trzecich.

Rozmiar kontenera nie ogranicza możliwości korzystania z usługi dla małych przedsiębiorców, którzy planują importować lub eksportować towary o objętości mniejszej, niż posiada jednostka ładunkowa. Ten rodzaj przewozu uwzględnia możliwość transportu zarówno całokontenerowego, jak i drobnicowego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)