Toyota Land Cruiser doczekała się 10 mln egzemplarzy

Toyota Land Cruiser doczekała się 10 mln egzemplarzy

Najnowsza odsłona to komfortowe i dobrze wyposażone auto, lecz nadal bardzo dzielne w terenie.
Najnowsza odsłona to komfortowe i dobrze wyposażone auto, lecz nadal bardzo dzielne w terenie.
Źródło zdjęć: © mat.prasowe
Aleksander Ruciński
20.09.2019 08:54, aktualizacja: 22.03.2023 18:01

Toyota Land Cruiser to bez wątpienia jedna z największych motoryzacyjnych legend. Świetna terenówka, która od niemal 70 lat dzielnie służy na najtrudniejszych trasach całego globu. Auto powstało już w 10 mln egzemplarzy, a w planach są już kolejne generacje.

Wszystko zaczęło się w 1951 roku od Toyoty BJ, która zapoczątkowała linię terenowych aut Toyoty. Pojazd początkowo był oferowany wyłącznie w rodzimej Japonii. Eksport na inne rynki ruszył dopiero po debiucie drugiej generacji w 1955 roku. W pierwszych latach eksportowano zaledwie kilkaset egzemplarzy rocznie, lecz dekadę później, w 1965 roku, było to już 10 tysięcy sztuk. Dziś Land Cruiser sprzedawany jest w ponad 170 krajach i co roku znajduje około 400 tysięcy klientów.

Prosta konstrukcja, wysoka trwałość i niezawodność oraz dobre właściwości terenowe przyczyniły się do ogromnej popularności Land Cruisera na całym świecie. Szczególnym poważaniem auto cieszy się w krajach, w których panuje trudny klimat, a infrastruktura drogowa nie jest zbyt imponująca. W Afryce terenową toyotę wykorzystują m.in. organizacje humanitarne, a w Australii auto pracuje w kopalniach cynku i miedzi. Jest też chętnie używane przez tamtejszych farmerów. Są miejsca, w których Land Cruiser stanowi element codziennego krajobrazu.

Nawet najstarsze egzemplarze rzadko odmawiają posłuszeństwa.
Nawet najstarsze egzemplarze rzadko odmawiają posłuszeństwa.© mat.prasowe

Co ważne, wiele egzemplarzy, które mają już po kilkadziesiąt lat, nadal jeździ bez większych problemów. Bez wątpienia jest to jeden z modeli, które w największym stopniu przyczyniły się do postrzegania Toyoty jako producenta niezawodnych i trwałych aut. Współczesne generacje, choć bardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie, nadal cieszą się zainteresowaniem klientów, co jest w dużej mierze zasługą udanych poprzedników.

Japońska marka nie zamierza zwalniać tempa. Niebawem powinniśmy doczekać się długo oczekiwanego następcy obecnego wcielenia, które bez większych zmian jest z nami już od 12 lat.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)