Tajemniczy "grzybek" pod szybą. Jeśli masz go w aucie, to dobrze

Tajemniczy plastik na desce rozdzielczej
Tajemniczy plastik na desce rozdzielczej
Źródło zdjęć: © Autokult

25.04.2024 13:45, aktual.: 25.04.2024 15:39

W autach jest wiele elementów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zbędne. Przykładem może być sferyczny plastik umieszczony na desce rozdzielczej. Niektórzy zastanawiają się, do czego służy.

Z roku na rok samochody stają się coraz bardziej skomplikowane. Producenci aut konkurują ze sobą, wprowadzając coraz to nowsze technologie i udogodnienia. Systemy wspomagające jazdę, które jeszcze kilka lat temu były rzadkością, obecnie są standardem nawet w małych samochodach miejskich. W związku z tym niektóre elementy mogą wywoływać pytania, na które nie zawsze jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Jednym z nich może być pytanie: "do czego to właściwie służy?".

Takie pytanie mogą zadać sobie niektórzy kierowcy, zastanawiając się nad funkcją wystającego, często sferycznego, plastiku umieszczonego na szczycie deski rozdzielczej, tuż przy szybie. Ten element znajduje się w samochodach wyposażonych w automatyczną klimatyzację. Jeżeli klimatyzacja jest dwustrefowa, plastików może być więcej. Są to czujniki promieni słonecznych.

Czym są te czujniki i jaką pełnią funkcję? Czujniki te analizują poziom nagrzewania samochodu poprzez promienie słoneczne. Na podstawie tych danych, dobierają one odpowiedni tryb pracy automatycznej klimatyzacji. Na przykład, jeśli w słoneczny dzień wsiądziemy do nagrzanego wnętrza samochodu i ustawimy klimatyzację na 20 stopni Celsjusza, klimatyzacja będzie dążyła do jak najszybszego i najbardziej efektywnego schłodzenia kabiny.

Jeżeli natomiast ustawimy tę samą temperaturę w pochmurny dzień, komputer pokładowy będzie wiedział, że wnętrze samochodu nie nagrzewa się tak szybko, dlatego proces schładzania będzie przebiegał inaczej. Dlatego też, warto zwracać uwagę na to, aby nic nie zasłaniało wspomnianego czujnika, gdyż może to wpłynąć na prawidłowe działanie klimatyzacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)