Znak ryby na samochodzie. Czy na pewno wiesz, co oznacza?

Znak ryby na samochodzie. Czy na pewno wiesz, co oznacza?


Znak ryby na samochodzie
Znak ryby na samochodzie
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK
23.03.2024 07:04

Naklejki na samochodach to nie tylko oznaczenia krajów pochodzenia czy rejestracyjne. Wielu kierowców wykorzystuje je jako sposób na wyrażenie swoich zainteresowań, przekonań czy przynależności do określonej subkultury motoryzacyjnej. Przykładowo, popularne wzory to choćby wakaba w JDM czy świnka P-Chan na Subaru. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza znak ryby na samochodzie?

Znak ryby na aucie to nie jest przypadkowy wybór. W języku starogreckim słowo Ichthys oznacza rybę i powstało z pierwszych liter greckiego zdania "Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel — Iēsoûs Christós Theoû Hyiós Sōtér". W ten sposób ryba stała się symbolem chrześcijan już w czasach, gdy byli oni prześladowani.

Jednak nie każdy rysunek ryby ma takie znaczenie. Symbol chrześcijan to dwa przecinające się łuki, tworzące bardzo prostą grafikę — bez oka czy płetw. Symbol ten przedstawia tylko tułów i ogon ryby widzianej z boku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naklejka z rybą na samochodzie oznacza zatem, że pojazd ten należy do osoby wyznającej chrześcijaństwo. Krzyż, który jest obecnie powszechnie kojarzony z tą religią, pojawił się jako symbol kilka stuleci później i jest zatem mniej osadzony w tradycji chrześcijańskiej. Dlatego częściej na samochodach widzimy rybę, a nie krzyż. Ten drugi symbol można ewentualnie znaleźć wewnątrz samochodu, na przykład w formie prostego różańca zawieszanego na lusterku.

Symbol ryby, znany jako Ichthys, pojawił się po raz pierwszy w literaturze i sztuce w II wieku n.e. Jego popularność wzrosła w ciągu dwóch kolejnych stuleci. Prosty symbol był łatwy do narysowania czy przekazania w czasach, gdy chrześcijanie byli prześladowani przez Rzymian. Symbol ten był więc również prostym, rysunkowym wyznaniem wiary, wskazującym na przynależność do Kościoła jako wspólnoty chrześcijan.

Od kiedy ryba pojawia się na samochodach?

Moda na naklejanie na samochodzie ryby jako symbolu chrześcijaństwa zaczęła się w latach 80. XX wieku. Ten prosty symbol, dzięki któremu chrześcijanie mogą pokazać na drodze swoje wyznanie, jest obecny na całym świecie. Jest szczególnie popularny w USA, gdzie kierowcy często wyrażają swoje poglądy polityczne za pomocą naklejek.

Niektóre osoby wykorzystują ten symbol w nieco inny sposób. Około 15-20 lat temu zyskały popularność naklejki Darwin Fish, czyli ryba Darwina — Ichthys z doklejonymi nogami. W ten sposób ateiści zaczęli manifestować swoje poglądy, wskazując darwinizm jako teorię dla nich fundamentalną.

Nalepka z rybą na aucie. Jak ją usunąć?

Jeżeli natomiast zastanawiasz się, jak usunąć naklejkę z rybą z samochodu, istnieje kilka metod. Najprostszą domową metodą jest podgrzanie kleju, po rozpuszczeniu którego będziemy mogli delikatnie odkleić naklejkę. Można użyć do tego na przykład suszarki do włosów. Należy jednak zachować ostrożność przy użyciu narzędzi mechanicznych, aby nie porysować karoserii samochodu. Resztki kleju można usunąć benzyną ekstrakcyjną.

Jeśli podgrzewanie nie przyniesie oczekiwanego efektu, nie zaleca się skrobania naklejki na siłę. Porwana naklejka może być jeszcze trudniejsza do usunięcia. W takim przypadku lepiej zastosować środek chemiczny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)