Subaru Forester 2 generacji

Generacja
Subaru Forester 2 generacji

W 2003 roku Subaru zaprezentowało drugą generację modelu Forester. Wizualnie samochód nie zmienił się wiele w porównaniu z poprzednikiem. Nadal miał nieco podwyższone nadwozie kombi na wyższym zawieszeniu. Z przodu wstawiono zupełnie nowe reflektory o agresywnym wyglądzie, dzięki czemu nowy Forester prezentował się bardziej interesująco niż poprzednik. Nie zniknęła też cecha charakterystyczna tego wozu, a więc przetłoczenia błotników nadające autu muskularność. Przednie i tylne błotniki były nieco masywniejsze.

Pomimo że Forester II przypominał swojego poprzednika, był zupełnie nowym autem. Do jego budowy wykorzystano nową płytę podłogową, zaprojektowaną do modelu Impreza. Firmie z Japonii bardzo zależało na tym, żeby nowy wóz był co najmniej tak samo lekki jak poprzednik, a najlepiej lżejszy. W tym celu zastosowano kilka nowych dla Subaru rozwiązań.

Pokrywę silnika wykonano z blachy aluminiowe, podłużnice były perforowane, a przednią ramę pomocniczą wykonano metodą hydroformowania (wykorzystywana m.in. do budowy Corvette szóstej generacji). Dzięki temu udało się zaoszczędzić kilkadziesiąt kilogramów w porównaniu z całkiem tradycyjną konstrukcją.

Zadbano też o bezpieczeństwo. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym i bogatemu wyposażeniu podstawowemu, obejmującemu m.in. przednie i boczne poduszki powietrzne, ABS-owi czy kontroli trakcji auto uzyskało cztery na pięć możliwych gwiazdek w teście zderzeniowym przeprowadzonym przez australijskiego odpowiednika Euro NCAP. Wóz po restylingu z 2005 roku dostał w ponownej próbie maksymalną liczbę gwiazdek.

Wnętrze samochodu niewiele zmieniło się pod względem rozmiarów w stosunku do poprzednika, natomiast konkurenci poczynili postęp, dlatego trzeba napisać, że o ile z przodu pasażerowie nie mieli powodów do narzekań, to z tyłu było nieco za ciasno. Oczywiście nie brakowało miejsca na głowy, ale na nogi i na wysokości barków już nieco tak. Liczący 400 l bagażnik Forestera też nie należał do największych. Za to materiały użyte do wyścielenia kabiny oraz ich spasowanie pozostawiały niewiele do życzenia.

Ponownie Forester miał dość zaawansowany napęd na wszystkie koła i, co ciekawe, w słabszych wersjach silnikowych skrzynie biegów miały reduktory, co w połączeniu z 20-centymetrowym prześwitem pozwalało wjechać w dość grząski teren. Dostępna jako podstawowa 5-biegowa, manualna skrzynia biegów nie działała najlepiej. Jej częstą przypadłością było uszkodzenie synchronizatorów spowodowane brutalnym wrzucaniem biegów. Również sprzęgła nie lubiły jazdy na tzw. półsprzęgle.

Do wyboru były trzy silniki przeciwsobne w kilku konfiguracjach. Podstawowy to 2-litrowa jednostka napędowa o mocy 125 KM lub 158 KM. Dużą przyjemność z jazdy zapewniała też wersja z turbodoładowaniem o mocy 177 KM. Drugim silnikiem instalowanym pod maską Forestera był 2,5-litrowy motor osiągający zależnie od wersji od 210 do 230 KM. Dzięki niemu Forester mógł przyspieszyć do 100 km/h w równe 6 s. Na rynku japońskim pojawiła się też krótka seria aż 320-konnych Foresterów STI z jednostkami napędowymi przeniesionymi wprost z Subaru Imprezy STI. Silniki te wyposażone były w system sterowania rozrządem AVCS.

Najczęściej pojawiającą się usterką w motorach, co nie znaczy, że często, jest uszkodzenie panewek łożysk głównych (wersja 2,0 l) oraz pękanie tłoków i wypalanie uszczelek pod głowicami (odmiana 2,5 l). Trzeba jednak przyznać, że silniki Subaru Forestera są trwałe. Niestety, mają też apetyt na paliwo.
Z pozostałych przypadłości Forestera należy wymienić uszkodzenia łączników stabilizatora i szybko zużywające się łożyska oraz problem z systemem poziomowania tylnej osi (o ile w taki auto jest wyposażone).

W 2005 roku Forester przeszedł lifting nadwozia i wnętrza (zmieniono m.in. reflektory przednie, atrapę chłodnicy i zderzaki). Produkcję Forestera II zakończono w 2008 roku, zastępując go zupełnie nowym autem.

4.24
Ocena na postawie 35 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaSubaru
ModelSubaru Forester
Produkcja od2003
Produkcja do2005

Wybrane wersje Subaru Forester 2 generacji

Inne generacje Subaru Forester

Inne modele Subaru

Oceny użytkowników (16)

Subaru Forester 2 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie