Mazda 323 BA

Generacja
Mazda 323 BA

323 to model kompaktowego samochodu (segment C) wytwarzanego w latach 1977-2003 przez japoński koncern samochodowy Mazda. Przez 26 lat produkcji model 323 oferowany był w aż sześciu odsłonach i sprzedawany pod różnymi nazwami.

W 1994 roku pojawiła się kolejna generacja Mazdy 323. W zależności od rynku, na którym była sprzedawana, nosiła różne nazwy: 323, Allegro, Protegé, Étude, Familia Neo, Astina, Lantis, 323 Astina oraz 323F.

Auto wytwarzano na skróconej płycie podłogowej CA używanej do budowy modeli Xedos 6 i Eunos 500. Przemodelowana płyta podłogowa została oznaczona symbolem CB. Na rynkach europejskich ta generacja Mazdy 323 oznaczona była wewnętrznym kodem BA, z kolei w Japonii wóz oznaczono symbolem BH.

Samochód budowany był z czterema różnymi rodzajami nadwozia. Dwa z nich to 3-drzwiowe hatchbacki, które znacznie różniły się wyglądem. Jeden z nich miał nadwozie nawiązujące do poprzedniej generacji modelu 3-drzwiowego i oznaczony był nazwą 323P (w Europie). Drugi z sylwetki przypominał 5-drzwiową odmianę Familia. Auto to na Starym Kontynencie nosiło nazwę 323C.

Producent oferował też 5-drzwiowego hatchbacka nawiązującego stylistyką do poprzedniej Mazdy 323F. W tym aucie jednak Japończycy zrezygnowali z chowanych świateł przednich na rzecz tradycyjnych stałych lamp. Najbardziej stonowanymi liniami nakreślony był 4-drzwiowy sedan, który na rynku północnoamerykańskim sprzedawany był jako Protegé.

Nadwozia wszystkich wersji były dobrze zabezpieczone przed korozją, jednak i one po wielu latach eksploatacji poddawały się rdzy. Pierwsze oznaki korozji pojawiały się na progach, nadkolach i pokrywie silnika.

Najwięcej przestrzeni pasażerom zapewniała odmiana sedan. Osoby zasiadające z przodu nie mogły narzekać na brak miejsca nad głowami i na nogi. Z tyłu było nieco gorzej z miejscem na nogi, szczególnie gdy przednie fotele były maksymalnie odsunięte do tyłu. Wsiadanie i wysiadanie ułatwiały jednak szeroko otwierające się drzwi.

Podobną ilością miejsca charakteryzowała się 5-drzwiowa 323F, jednak nieco gorzej było z przestrzenią nad głowami w tylnej części wozu. Dużo gorzej z tyłu było w obu wersjach 3-drzwiowych. Do tego nisko poprowadzona linia dachu utrudniała w nich dostęp do tylnej kanapy.

Jakość użytych we wnętrzu materiałów nie była najwyższej jakości, ale poziom ich montażu był całkiem wysoki, dzięki czemu nawet po wielu latach eksploatacji w kabinie prawie nic nie skrzypi. Mazda poskąpiła też materiałów wygłuszających wnętrze, co było szczególnie odczuwalne przy szybkiej jeździe.

Mazdę 323 sprzedawano z dużą liczbą silników, jednak nie cała paleta jednostek napędowych była dostępna na każdym rynku. Co więcej, w zależności od kraju paleta motorów dla poszczególnych wersji nadwoziowych była różna.

Najmniejszym silnikiem instalowanym pod maską Mazd 323 był 1,3-litrowy agregat o mocy 75 KM. O 13 KM więcej miał motor 1,5-litrowy (na niektórych rynkach 90 KM). Znacznie lepsze osiągi gwarantowała jednostka 1,8 l, która charakteryzowała się mocą 116 KM (na niektórych rynkach 112 KM). Ten ostatni silnik sprzedawany był w latach 1994-1996. Od roku 1995 do końca produkcji dostępny był także 1,8-litrowy motor, ale z 16-zaworową głowicą. Osiągał moc 133 KM.

Najmocniejsza Mazda 323 uzbrojona była w jednostkę silnikową o objętości skokowej 2,0 l, która miała moc 146 KM, a najsłabszym modelem było auto wyposażone 2-litrowy motor wysokoprężny o mocy zaledwie 72 KM.

W tej generacji modelu 323 Mazda zrezygnowała z wersji sportowych. Wytwórca zaprzestał również wytwarzania odmian z napędem na wszystkie koła. Wśród skrzyń biegów dostępne były tylko dwie: 5-biegowa manualna i 4-biegowa automatyczna.

Produkcję modelu generacji BA zakończono w 1998 roku. Zastąpiono go nowszą Mazdą 323 serii BJ.

4.39
Ocena na postawie 74 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaMazda
ModelMazda 323
Produkcja od1994
Produkcja do1998

Wybrane wersje Mazda 323 BA

Inne generacje Mazda 323

Inne modele Mazda

Oceny użytkowników (48)

Przejdź do strony: 1 2 3

Mazda 323 BA: newsy, testy i recenzje

Mazda zapowiedziała 6-cylindrówkę. Może mieć nawet 350 KM

... Pogłoski i plotki zostały potwierdzone. Mazda podczas oficjalnej konferencji prasowej dotyczącej przyszłości marki potwierdziła plany stosowania 6-cylindrowych jednostek w kilku wydaniach. Pierwsze egzemplarze powinny trafić pod maski w 2022 ...

3 tygodnie temu

Trzecia Rewolucja Volkswagena. ID. 3 kontra jego duchowi poprzednicy.

Euro NCAP 2020: Honda Jazz i Mazda MX-30 z kompletem gwiazdek

... Euro NCAP rozbiło kolejne auta. Oczywiście po to, by sprawdzić jak bardzo są bezpieczne. Honda Jazz i Mazda MX-30 zasłużyły na najwyższą ocenę. To już kolejne modele z Japonii mogące pochwalić się wyjątkowo wysokim poziomem ochrony dorosłych ...

3 tygodnie temu

Test Mazdy 3 Hikari Skyactiv-G: niegrzeczna w granicach przyzwoitości

... Mazda od lat idzie swoją własną motoryzacyjną drogą. Japończycy wciąż oferują w Europie benzynowe silniki bez doładowania i mają swoje własne zapatrywania na kwestię stylistyki. "Trójka" w najwyższej ... się wyróżnić. Dla nich Mazda 3 może być ...

4 tygodnie temu

Mazda MX-30: miejska elektryfikacja z Ekodopłatą

... Wielu producentów samochodów ruszyło dziś szlakiem elektryfikacji swoich pojazdów. Japońska marka Mazda zawsze wybierała własną drogę, wprowadzając na rynek tak nowatorskie rozwiązania, jak silnik ... samochodu do miasta, Mazdą MX-30. Jest inna ...

2 miesiące temu

Nowa Mazda BT-50 udowadnia, że pick-up może być ładny

... BT-50 to popularny pick-up Mazdy, który cieszy się sporym powodzeniem na świecie. Nie jest jednak oferowany w Polsce, a szkoda, gdyż nowa odsłona modelu jest jedną z atrakcyjniejszych wizualnie propozycji w swoim segmencie. ... Nowa Mazda BT-50 ...

6 miesięcy temu

Test klasyka: Mazda RX-7 - wirujący tłok zakręcił mi w głowie

... Nie tak kultowa jak ostatnia generacja, nie tak cenna jak pierwsze egzemplarze. Mazda RX-7 z końcówki lat 80. to świetny materiał na niecodziennego youngtimera, a ceny (jeszcze) są zachęcające ... amerykańskie żelazo Dominic Torreto z "Szybkich ...

5 miesięcy temu

Mazda 323 BJ [awarie i problemy]

... Mazda 323 to nieczęsty widok na naszych drogach, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ten model od lat plasuje się w ścisłej czołówce rankingów bezawaryjności. Niestety, wraz z wiekiem ... niezawodność kompaktowej japonki nieco osłabła, ale ...

dawno temu

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie