Mazda 3 3 generacji

Generacja
Mazda 3 3 generacji Zobacz 3 zdjęcia
Mazda 3 3 generacji - test i recenzja

Trzecia generacja Mazdy 3 została zaprezentowana w roku 2013. Jest to trzeci model, który wykorzystał stylistykę KODO (Dusza w ruchu). Wcześniej japoński producent stworzył przy użyciu tego języka stylistycznego model CX-5 oraz 6.

Podobnie jak nowa Mazda 2, Szóstka produkowana jest zakładach Mazdy w Hōfu w Japonii, Rayong w Tajlandii oraz w Salamance w Meksyku. Mazda 6 była pierwszym samochodem, jaki wszedł do produkcji w ostatniej z wymienionych fabryk. Pojazdy wytwarzane w tamtych zakładach trafiają na rynek amerykański.

Miesiąc po prezentacji w czerwcu 2013 wersji hatchback Mazda przedstawiła także odmianę sedan. Wcześniej pokazane nadwozie mieści w bagażniku 364 l towarów. Sedan dysponuje przestrzenią większą, bo wynoszącą 419 l. W praktyce lepszym rozwiązaniem może okazać się hatchback ze względu na lepszy dostęp do przestrzeni bagażowej i wygodniejsze jej rozszerzenie przez zdjęcie półki. Obydwie wersje nadwoziowe mają rozstaw osi wynoszący 2700 mm.

Cennik Mazdy 3 otwiera w Polsce motor benzynowy o mocy 100 KM. Jest on oferowany wyłącznie z przekładnią ręczną, 6-biegową. Jednostką pośrednią między bazową a topową jest 120-konny Skyactiv-G rozwijający 120 KM. Mazda sprzedaje ten motor ze skrzynią ręczną jak i automatyczną. Obydwie z nich dysponują 6 przełożeniami.

Najmocniejszym silnikiem oferowanym przez Mazdę w kompaktowej Trójce jest 165-konny motor benzynowy o pojemności 2,0 l. Silnik ten parowany jest ze skrzynią ręczną. Dodatkowo został on wyposażony w system i-ELOOP, który pomaga zredukować zużycie paliwa. Co ciekawe, Mazda nie oferuje w nadwoziu sedan skrajnych jednostek. Ta wersja sprzedawana jest w Polsce przez japońskiego producenta wyłącznie z motorem o mocy 120 KM.

Bazowe wyposażenie Mazdy 3 trzeciej generacji to SkyGO. Zawiera ono między innymi komplet sześciu poduszek powietrznych, w tym kurtynowe, układ wspomagający ruszanie na wzniesieniu, centralny zamek ze zdalnym sterowaniem, elektrycznie sterowane szyby przednie i tylne, radio z RDS, wejścia USB i AUX, elektrycznie sterowane lusterka boczne, podłokietnik ze schowkiem, kierownicę wielofunkcyjną i kilka innych układów wspomagających bezpieczeństwo oraz zwiększających komfort.

SkyGO dostępne jest wyłącznie z motorem 100-konnym. Ten poziom wyposażenia jest zatem niedostępny w sedanie. Co ciekawe, z bazowym motorem nie można zamówić pozostałych poziomów wyposażenia. SkyMOTION, SkyENERGY, SkyPASSION są za to dostępne we wszystkich pozostałych wariantach.

Bazowa Trójka oferowana jest za cenę 66 900 zł. Najtańszego sedana ze 120-konnym motorem, 6-biegową skrzynią ręczną i wyposażeniem SkyMOTION dostaniemy od 72 900 zł.

3.77
Ocena na postawie 14 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaMazda
ModelMazda 3
Produkcja od2013
Produkcja do2017

Inne generacje Mazda 3

Inne modele Mazda

Mazda 3 3 generacji: newsy, testy i recenzje

Mille Miglia 2019 - Prolog

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie