Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych - Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo

Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych - Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo

Usuwanie skutków wypadku drogowego
Usuwanie skutków wypadku drogowego
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | policja
Aleksander Ruciński
20.11.2022 09:40

W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest coroczny Dzień Ofiar Wypadków Drogowych. To smutne święto jest dobrą okazją do refleksji nad stanem bezpieczeństwa drogowego, na które wpływ mamy my wszyscy.

Bezpieczeństwo na drodze zależy bowiem głównie od nas samych. Rozważna i przepisowa jazda to najlepszy sposób na uniknięcie wypadku, ale i mandatu. Nowy taryfikator przemawia do rozsądku wielu kierowców. Nie sposób nie wspomnieć również o zmianach w przepisach. Głównie tych dotyczących pieszych czy odstępu na autostradzie.

GDDKiA zwraca również uwagę na stale rozwijającą się infrastrukturę drogową. W Polsce przybywa autostrad i tras ekspresowych, które mimo wyższych prędkości uchodzą za najbezpieczniejszy rodzaj dróg. Niestety to właśnie tam wielu kierowcom zdarza się przesadzić. Nie tylko z prędkością, ale i bardziej nieodpowiedzialnymi manewrami.

Przykładem jest bezmyślna jazda pod prąd. By zapobiec takim zdarzeniom, na zjazdach montowane są tablice STOP Zły kierunek. Łącznie na polskich drogach funkcjonuje już 460 takich znaków i stale ich przybywa.

Nawet najlepsze przepisy i infrastruktura nie zastąpią jednak myślenia, zdrowego rozsądku i szacunku do innych kierowców. Pamiętajmy o tym i stosujmy na co dzień - dla wspólnego bezpieczeństwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)