Strajk generalny rolników. 9 lutego zablokują miasta i autostrady

Strajk generalny rolników. 9 lutego zablokują miasta i autostrady

9 lutego odbędzie się strajk generalny rolników
9 lutego odbędzie się strajk generalny rolników
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki
Kamil Niewiński
07.02.2024 16:55, aktualizacja: 07.02.2024 17:35

9 lutego 2024 r. o godzinie 10:00 rozpocznie się strajk generalny rolników. Z trudnościami będą musieli mierzyć się mieszkańcy i kierowcy w całej Polsce. Zablokowane będą drogi lokalne, krajowe, ekspresowe oraz autostrady, a nawet centra miast.

Kwestia zbóż i innych płodów rolnych importowanych z Ukrainy stanowi temat budzący ogromne emocje od dobrych kilku miesięcy. W tle politycznych rozgrywek i dyplomatycznego manewrowania, a także omawianiem limitów i embarg, znajdują się rolnicy, którzy już od miesięcy wyrażają swoje niezadowolenie obecną sytuacją - mniej lub bardziej dosadnie.

W styczniu 2024 r. Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie kompromisu, który pozwoli pogodzić interesy państw członkowskich i Ukrainy. Nadal jednak nie udało się wypracować konsensusu na linii Bruksela — Kijów. Rolnicy zaś, nie tylko w Polsce, nie ustają w protestach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Protestujący z Polski jednak chcą dobitnie pokazać, że ich cierpliwość już się wyczerpała. 9 lutego 2024 r. o godzinie 10:00 rozpocznie się strajk generalny, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec braku inicjatywy polskiego rządu. Rolnicy mają również żal do władzy o deklarację pełnej współpracy z KE, niezależnie od jej stanowiska.

Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo, bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru jak ogłosić strajk generalny.

Komunikat NSZZ RI "Solidarność"

1000 traktorów na Poznań, miasta i autostrady zablokowane. 9 lutego strajk generalny rolników

O przygotowaniach do strajku informuje obszernie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Na swoich mediach społecznościowych związek opublikował aktualizowaną na bieżąco mapę protestów. Rzeczywiście mobilizacja rolników jest naprawdę mocna.

Zablokowane zostaną najważniejsze arterie dojazdowe do największych polskich miast. W przypadku Warszawy zapowiedziano już protest w Markach; pod Wrocławiem zablokowane zostanie A4, S5 i DK8; DK94 między Krakowem a Wieliczką również będzie terenem protestów.

Mapa protestów w ramach strajku generalnego rolników (09.02.2024)
Mapa protestów w ramach strajku generalnego rolników (09.02.2024)© Mapy Google

Nie oznacza to jednak, że z miast nie będzie można tylko wjechać i wyjechać. Rolnicy planują demonstracje również w ich centrach. Na razie wiadomo o protestach w samym Rzeszowie, Krakowie i Poznaniu. "Rola Wielkopolski" potwierdziła, że o 10:00 na Poznań ruszy aż 1000 traktorów.

Mamy dość zwodzenia nas za nos i obietnic typu zniesienie obowiązku ugorowania na rok. Nie będziemy spać spokojnie, dopóki cała obecna WPR [wspólna polityka rolna — przyp. red.] nie trafi do kosza, dlatego gromadzimy się 9 lutego o godzinie 10.00 pod urzędem wojewódzkim. Udostępnijcie ten materiał, aby dotarł on do jak największej ilości osób. Jeżeli nie obronimy się sami, to nie obroni nas nikt!

Komunikat organizacji "Rola Wielkopolski"

Według stanu na 7 lutego mapa protestów pokazuje aż 230 miejsc, w których ruch będzie utrudniony lub zablokowany, albo będą prowadzone inne działania rolników. Wcale jednak nie musi być to koniec. NSZZ RI "Solidarność" ma świadomość, że wielu osobom protest może znacznie popsuć plany. Związkowcy proszą jednak o wyrozumiałość.

Prosimy rodaków o wyrozumiałość i świadomość sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Walczymy o nasze wspólne dobro, jakim jest uchronienie przed upadkiem i bankructwem polskich rodzinnych, niejednokrotnie wielopokoleniowych gospodarstw rolnych.

Komunikat NSZZ RI "Solidarność"
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie