Służba Ochrony Państwa kupuje nowe auta. W przetargu wygrała Kia Optima

Służba Ochrony Państwa kupuje nowe auta. W przetargu wygrała Kia Optima09.10.2019 09:55
Kia Optima to model, który niebawem zniknie z rynku. Kilka sztuk zdąży jednak zasilić flotę SOP.
Kia Optima to model, który niebawem zniknie z rynku. Kilka sztuk zdąży jednak zasilić flotę SOP.
Źródło zdjęć: © mat.prasowe

SOP, czyli Służba Ochrony Państwa, niebawem powiększy swoją flotę o sześć nowych aut. Model, który został wyłoniony w przetargu to Kia Optima. Koreańska propozycja zwyciężyła w starciu ze Škodą Superb i Volkswagenem Passatem.

Służba Ochrony Państwa sukcesywnie rozbudowuje swoją flotę pojazdów. Tylko do końca 2019 roku zostanie ona uzupełniona o kilkadziesiąt sztuk, wliczając w to także autobusy. Na liście najświeższych zakupów znajdziemy również limuzyny klasy średniej. Dokładnie 6 sztuk koreańskiego modelu Kia Optima, który zwyciężył w ostatnim przetargu.

Co ciekawe, zdecydowano się na ten model pomimo ceny wyższej niż w przypadku konkurentów. Kia bowiem oszacowała swoją ofertę na kwotę 719 400 zł, podczas gdy Škoda wyceniła swoją propozycję na 664 200 zł, a Volkswagen zażądał 699 900 zł. Choć Kia przekroczyła zakładany limit 700 tysięcy zł, wygrała z rywalami w ocenach komisji decydującej o wyniku przetargu. Zwycięska oferta otrzymała 95,4 pkt, Volkswagen Passat 85,51 pkt, a Škoda Superb tylko 82,86 pkt.

Przetarg organizowany przez SOP charakteryzował się ściśle określonymi wymaganiami. Auta muszą być wyposażone w dwa komplety kół (letnie i zimowe na felgach 16-17 cali), napędzane silnikiem benzynowym o mocy co najmniej 150 KM i posiadać systemy wspomagające kierowcę takie jak m.in. autonomiczne hamowanie, czujnik martwego pola, czy system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach.

Na liście obowiązkowego wyposażenia wskazano także przyciemniane szyby z tyłu, automatyczną klimatyzację, komputer pokładowy, automatyczne reflektory i wycieraczki, czujniki parkowania z dźwiękowym i wizualnym wskaźnikiem odległości oraz multimedia z gniazdami USB i systemem Bluetooth. Co ciekawe, Służba Ochrony Państwa zażyczyła sobie także opcję usunięcia oznaczeń modelu oraz wersji. Sześć sztuk Kii Optima skonfigurowanych zgodnie z wymaganiami przetargu dołączy do floty SOP jeszcze w 2019 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)