Skarbówka będzie patrolować autostrady. Fordy ze skanerami w kogutach wtopią się w tłum

102 fordy mają kontrolować płatne odcinki autostrad, poszukując kierowców, którzy nie uiścili opłaty za przejazd. Ich pojawienie się wynika z planów uruchomienia systemu opłat e-Toll, który ma docelowo zlikwidować korki na bramkach.

Ford Focus jest popularnym autem w Polsce, więc łatwo wtopić się w tłum - może jednak nie w tym kolorze
Ford Focus jest popularnym autem w Polsce, więc łatwo wtopić się w tłum - może jednak nie w tym kolorze
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Mateusz Lubczański

04.02.2021 | aktual.: 16.03.2023 14:44

Ford Focus - dokładnie 32 egzemplarze w nadwoziu kombi oraz 70 furgonów Transit Custom ma trafić do Krajowej Administracji Skarbowej – donosi dziennik.pl. Mniejsze kompakty mają stanowić mobilne punkty kontrolne, większe blaszaki mają mieć w pełni wyposażoną przestrzeń biurową oraz magazynową, co pozwoli na komfortowe prowadzenie działań kontrolnych. O wiele ciekawsze jest jednak to, w jaki sposób prowadzone będą kontrole.

W kogucie znajdą się skanery laserowe wykonujące pomiary (LIDAR), działające więcej niż na jednym pasie ruchu, również w warunkach ograniczonej widoczności. Już wcześniej KAS została wyposażona w 15 samochodów z tego typu systemem. Dzięki niemu funkcjonariusze mają możliwość natychmiastowej weryfikacji tablic rejestracyjnych pojazdów, nie tylko tych poruszających się, ale i mijanych czy też zaparkowanych. Skuteczność wynosi aż 98 proc.

Po co Krajowej Administracji Skarbowej takie auta?

Krajowa Administracja Skarbowa przejęła w 2020 roku odpowiedzialność za płatne odcinki autostrad. Już w pierwszym kwartale 2021 roku ma ona wprowadzić nowy system opłat dla kierowców pojazdów o DMC większym niż 3,5 tony. Będzie opierał się na aplikacji wykorzystującej dane geolokalizacyjne. Zmiany dla kierowców "osobówek" nastąpią później, bo od 1 grudnia 2021 roku. Opłaty będą pobierane tylko na autostradach zarządzanych przez GDDKiA (czyli np. autostrada A1 czy wschodnie odcinki A4). Kary za uniknięcie opłaty sięgną 500 zł.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)