Samochody straży pożarnej w Polsce

Podobno w dzieciństwie każdy mężczyzna marzy o karierze strażaka. Nie bez powodu przecież czerwone, drabiniaste auta są jednymi z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. Na jakich autach wzorują się producenci plastikowych modeli? Oto krótki przegląd samochodów polskiej straży pożarnej.

Fot. tarczyn.pl
Fot. tarczyn.pl
Paweł Żmuda

22.12.2010 | aktual.: 07.10.2022 16:58

MAN 13.280

Fot. tarczyn.pl
Fot. tarczyn.pl

Ciężarówki MAN 13.280 służą jako średnie samochody straży pożarnej. Napęd na dwie osie i bogate wyposażenie, w którego skład wchodzą: maszt oświetleniowy, wyciągarka, agregat prądotwórczy i układ wodno-pianowy, sprawia, że auta te są dość powszechnie stosowane w Polsce. Koszt jednego samochodu dostosowanego do potrzeb straży pożarnej to około 620 tysięcy złotych.

Mercedes-Benz Atego

Fot. bocar.com.pl
Fot. bocar.com.pl

Ciężarówki z oferty Mercedesa wykorzystywane są nie tylko do szkolenia i egzaminowania nowych kierowców. Na popularnym podwoziu Mercedesa Atego buduje się wiele różnorodnych wozów strażackich. Auta wyposażane są w między innymi w spore, 4000-litrowe zbiorniki na wodę, zbiorniki na pianę, wyciągarki oraz maszty oświetleniowe.

Volvo FM 420

Fot. czerwonesamochody.com
Fot. czerwonesamochody.com

W skład wyposażenia pożarniczego Volvo FM 420 mogą wejść między innymi: żuraw hydrauliczny, przenośny agregat prądotwórczy, czujniki pomiarowe gazów, młody udarowe, wkrętarki, wiertarki, kamery termowizyjne oraz narzędzia służące do rozcinania samochodów uszkodzonych w wypadkach. Zaletą ciężarówek Volvo jest także napęd na cztery koła.

Scania P340

Fot. biskupiec.com.pl
Fot. biskupiec.com.pl

Spore ciężarówki Scanii służące w straży pożarnej wyposażane są w duże zbiorniki na wodę o pojemności 5000 litrów, zbiorniki na pianę, działka gaśnicze i wyciągarki. Dodatkowo na wyposażeniu Scanii można znaleźć również sprzęt taki, jak agregat prądotwórczy, piły spalinowe, sprzęt burzący oraz czy wielofunkcyjne zestawy hydrauliczne.

MAN TGS 26.440

Fot. ospstarogard.com.pl
Fot. ospstarogard.com.pl

Ciężarówka MAN TGS ma napęd na sześć kół i silnik o mocy 440 koni mechanicznych. Samochody przystosowane do pracy w straży pożarnej wyposażane są w ogromne zbiornik na wodę o pojemności 9500 litrów, zbiorniki na pianę i sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych. Ciężarówka wraz z modyfikacjami kosztuje ponad 710 tysięcy złotych.

Iveco Daily

Fot. bocar.com.pl
Fot. bocar.com.pl

Spory VAN, produkowany nieprzerwanie od 1978 roku, znany był wcześniej również jako Fiat Daily. Obecnie na rynku jest dostępna już czwarta generacja Daily. Na bazie pojazdu buduje się pojazdy pomocy drogowej, busy oraz campery. Wśród szerokiej gamy zastosowań pojazdu nie zabrakło również aut dla straży pożarnej. Na wyposażeniu Daily można znaleźć zbiornik na wodę o pojemności 1000 litrów, 100 litrów środka pianotwórczego, zestaw pił, wentylator oddymiający, drabinę i agregat prądotwórczy. Zaletą Iveco w straży pożarnej jest możliwość transportu aż 6 strażaków.

Isuzu Trooper

Fot. osp.wolczyn.net
Fot. osp.wolczyn.net

Straż pożarna ma nie tylko ogromne samochody wyposażone w sprzęt gaśniczy, lecz także nieco mniejsze auta, służące przede wszystkim do transportu. Na pokładzie strażackiego Isuzu Trooper możemy znaleźć radiostację oraz sprzęt taki jak na przykład pałki świetlne do kierowania ruchem. W różnych oddziałach straży pożarnej można spotkać różne pojazdy transportowe. W czynnej służbie wciąż są takie samochody, jak Skoda Octavia, a nawet... Volkswagen Golf III.

Volvo FL4X

Fot. ospstarogard.com.pl
Fot. ospstarogard.com.pl

Samochody ratowniczo-gaśnicze są bez wątpienia bardzo drogim sprzętem, jednak koszt pojazdów ratownictwa wysokościowego jest znacznie większy. Volvo FL4X wyposażone w ogromny podnośnik o udźwigu 325 kilogramów, umożliwiający pracę na wysokości 32 metrów to wydatek ponad 1 349 000 złotych. Ważne, że pieniądze te nie są wyrzucane w błoto.

Ford Transit M

Fot. osp.wolczyn.net
Fot. osp.wolczyn.net

Popularne dostawczaki Forda, produkowane nieprzerwanie od 1953 roku, są jednymi z najpopularniejszych samochodów typu VAN na świecie. Wykorzystują je zarówno zawodowi kierowcy, jak i ekipy pogotowia ratunkowego. Auta Forda trafiają również do jednostek straży pożarnej. Na wyposażenie strażackiego Forda składają się: niewielki, 100-litrowy zbiornik na wodę, 6-litrowy zbiornik na pianę, zestaw hydrauliczny, poduszki niskociśnieniowe, deska ortopedyczna, a także maszt oświetleniowy, wyciągarka i agregat prądotwórczy. Dodatkowo w Fordach można znaleźć flary, piły spalinowe i ostrzegawcze pachołki drogowe.

Toyota Hilux

zielonka.pl
zielonka.pl

Pick-up Toyoty jest obecny na rynku już od 1968 roku. W 2005 roku do produkcji trafiła siódma generacja Hiluxa, która produkowana jest do dziś aż w siedmiu fabrykach Toyoty. Niewielkie w stosunku do ciężarówek samochody są wyposażane w podstawowy sprzęt gaśniczy oraz sprzęt ratownictwa drogowego.

Źródło artykułu:WP Autokult
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)