Poradniki i mechanikaPrzepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim

Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim

Wybierając się na zakupy do marketu budowlanego lub na wakacyjny wyjazd, rzadko zastanawiamy się nad maksymalnymi wymiarami samochodu osobowego wraz z bagażami. Tymczasem przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, których powinniśmy się trzymać.

Zdjęcie kajaków na samochodzie
Zdjęcie kajaków na samochodzie
Źródło zdjęć: © fot. Sergey Yechikov/Shutterstock
Marcin Łobodziński

30.04.2017 | aktual.: 30.03.2023 11:22

Przewożenie kajaku może wpłynąć na długość samochodu, nawet jeżeli zamontujemy go na dachu. Podobnie jest w przypadku transportowania w kabinie długich przedmiotów, które wystają przez uchyloną klapę bagażnika lub otwartą burtę pick-upa. Rowery z kolei zwiększają jego wysokość. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakich wymiarów nie można przekroczyć?

Zasady umieszczania ładunku na pojeździe i przewożenia go, określa art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zacznijmy od podstaw. Ładunek na pojeździe należy umieszczać w taki sposób, aby:

  • nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
  • nie naruszał stateczności pojazdu;
  • nie utrudniał kierowania pojazdem;
  • nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

W praktyce pierwszy podpunkt dotyczy wyłącznie samochodów ciężarowych, choć należy wiedzieć, że formalnie nie możecie przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej określonej w dowodzie rejestracyjnym w rubryce F.1. Drugi podpunkt, mówiący o nienaruszaniu stateczności pojazdu jest oczywiście dość umowny.

Nikt nie jest w stanie tego skontrolować, zatem należy kierować się doświadczeniem, intuicją i przeczuciem. Dwa ostatnie są oczywiste. Nie można na przykład unosić całkowicie klapy bagażnika, ponieważ umieszcza się na niej tablicę rejestracyjną oraz niekiedy światła.

Ładunek przewożony na pojeździe nie może wydzielać nieprzyjemnej woni ani też być odrażający swoim wyglądem, zatem przewożenie martwego zwierzęcia na dachu tak, jak miało to miejsce w jednym z odcinków Top Gear nie jest zgodne z prawem.

Każdy przedmiot przewożony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed przemieszczaniem się i spadnięciem, co policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić. Dość istotne z punktu widzenia przewożenia większych przedmiotów, zwłaszcza niedużym autem, są wymiary dopuszczalne.

Ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu może być umieszczony tylko w taki sposób, by całkowita szerokość pojazdu razem z ni m nie przekraczała 2,55 m. Mocowany na zewnątrz lub przewożony wewnątrz przedmiot nie może wystawać z tyłu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu auta lub przyczepy.

Ponadto, jeżeli cokolwiek wystaje poza obrys z tyłu, należy na samym końcu ładunku umieścić czerwoną chorągiewkę o wymiarach minimum 50x50 cm lub czerwone światło. Chorągiewka może być po prostu kawałkiem czerwonego materiału.

Ciekawostką jest fakt, że ładunek nie może także wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 50 cm od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia kierowcy. Ładunek taki oznacza się podobnie jak z tyłu chorągiewką, ale barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami. Przy niedostatecznej widoczności konieczne jest użycie także białego światła.

Prawo o ruchu drogowym mówi także o maksymalnej wysokości pojazdu z ładunkiem. Jest to wysokość 4 metrów, przy czym trudno wyobrazić sobie osiągnięcie takiej wartości w aucie osobowym. Nawet samochód terenowy z rowerami na dachu nie przekroczy 4 metrów.

Uwaga! Powyższe przepisy dotyczą samochodów osobowych do 3,5 tony.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)