Przegląd dodatkowych bagażników i uchwytów
Coraz cieplejsze dni zachęcają do weekendowych wycieczek za miasto. Zbliża się również okres wakacyjny, podczas którego samochód stanowi główne źródło transportu na miejsce wypoczynku. Niestety, czasem potrzeby przerastają możliwości załadunkowe samochodu. Jak temu zaradzić?
10.04.2012 | aktual.: 30.03.2023 12:13
W takich sytuacjach mogą się okazać pomocne bagażniki, uchwyty czy boxy dachowe, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność samochodu. Najpopularniejsze są akcesoria montowane na dachu auta. Wymagają one jednak specjalnego mocowania. Przed ich zakupem należy nabyć tzw. bagażnik bazowy.
Są to specjalne belki umożliwiające montaż bagażnika rowerowego, uchwytu na narty lub boxu na dachu samochodu. Najbardziej popularne są belki uniwersalne, pasujące do większości popularnych modeli aut, ale nie do wszystkich.
Jeżeli samochód ma relingi dachowe, warto zakupić belki mocowane bezpośrednio na nich. Wyróżniamy też belki montowane w rynienkach dachowych oraz na dachy z listwami z rowkiem typu T.
Poszczególne modele belek można podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Są belki stalowe i aluminiowe. Te drugie dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu są cichsze, zapewniają również większą ładowność.
Po zakupie odpowiedniego bagażnika bazowego można przystąpić do wyboru boxu dachowego. Ich bogaty wybór pozwala łatwo dopasować box do indywidualnych potrzeb. Pojemność boxu zawiera się w granicach od 250 nawet do 700 l.
Oferowane bagażniki dachowe odznaczają się również nowoczesną linią, wzorowaną na kształcie nowych samochodów. Zapewniają również coraz lepszą aerodynamikę - pozwalają podróżować z większymi prędkościami, zużywana jest przy tym mniejsza ilość paliwa.
Dzięki dodatkowemu bagażnikowi zabierzemy ze sobą dużo więcej bagaży. Mniejsze upakowanie wnętrza sprawia, że podróż jest dużo wygodniejsza. Kształt boxu dachowego umożliwia zabranie rzeczy, które nie zmieściłyby się do bagażnika samochodu.
Zazwyczaj box kupujemy latem, chcąc zwiększyć przestrzeń bagażową auta. Warto się jednak zastanowić, czy nie będzie on potrzebny również zimą. Miłośnicy białego szaleństwa powinni rozważyć inwestycję w dłuższy box, do którego zmieszczą się narty czy deska. Oczywiście długość boxu, który można zamontować na samochodzie, ogranicza długość dachu.
Poza aspektami funkcjonalnymi o wyborze dodatkowego kufra mogą decydować również walory estetyczne. Dopasowanie boxu do indywidualnych potrzeb umożliwia również dostępność kilku wariantów kolorystycznych.
Tym, którzy nie potrzebują boxu latem, a chcieliby przewieźć sprzęt zimą, polecam specjalnie do tego przeznaczone uchwyty. Uchwyty narciarskie i snowboardowe umożliwiają przewożenie do sześciu par nart lub czterech snowboardów. Są lekkie i nie zajmują dużo miejsca.
Ciepłe dni sprawiają, że często decydujemy się na wypoczynek poza miastem. Chętnie wyruszamy na rowerowe wycieczki. W takich wyprawach mogą się okazać pomocne bagażniki rowerowe. Dzięki takiemu bagażnikowi zabierzemy rower nawet w daleką podróż. Jeśli bagażnik jest pusty, zmieścimy do niego rower, jeśli natomiast chcemy przewieźć dodatkowe bagaże, na rower zabraknie miejsca.
Dodatkowy uchwyt na rowery, w zależności od potrzeb, może być zamocowany na dachu bądź z tyłu samochodu. W tylnej części uchwyt mocowany jest do klapy bagażnika lub haka. Na dachu mocowany jest do bagażnika bazowego.
Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to montaż uchwytu na dachu samochodu. Przy odpowiedniej szerokości dachu, wysokiej jakości belek i uchwytu przewieziemy w ten sposób nawet do pięciu rowerów. Nie warto kupować najtańszych uchwytów. Duże siły działające na rowery podczas jazdy wymagają solidnej konstrukcji uchwytu.
Uchwyty na tylną część pojazdu są droższe, ale mają również swoje zalety. Przede wszystkim pozwalają na montaż boxu dachowego. Wybierając się w daleką podróż, zabierzemy wszystkie niezbędne bagaże, podczas gdy rowery będą przypięte z tyłu samochodu.
Mając samochód wyposażony w hak, warto zastanowić się nad bagażnikiem mocowanym na hak. Rowery podwieszane są do uchwytu za ramę za pomocą specjalnych ramion, podczas gdy koła wiszą swobodnie. W zestawie każdego bagażnika są pasy spinające rowery, które pozwalają na ich unieruchomienie. Kupując ten rodzaj uchwytu, warto sprawdzić, czy zadbano o wystarczającą odległość między uchwytami. Zbyt mała spowoduje obijanie się rowerów o siebie.
Ich dodatkową zaletą jest uniwersalność. Bazowa część, stanowiąca pewnego rodzaju platformę, może być wykorzystywana do wielu innych celów, a możliwość dokładania dodatkowych komponentów czyni ją wielofunkcyjną.
Bagażnik montowany jest wyłącznie na haku i może pomieścić od dwóch do trzech rowerów. Przy kupnie należy sprawdzić, czy taki bagażnik będzie zasłaniał światła i tablice rejestracyjną pojazdu. Jeżeli będą one zasłonięte należy dokupić do uchwytu specjalne światła wraz z miejscem na tablicę rejestracyjną.
Kolejne rozwiązanie to zakup uchwytu montowanego do klapy auta. Główną zaletą takiego bagażnika jest możliwość otwierania klapy samochodu, co niestety przy większości uchwytów montowanych na hak nie jest możliwe.
Cała konstrukcja wspiera się na górnej i dolnej części klapy. Na górze znajdują się przyssawki, które pozwalają na regulację całego bagażnika na boki, a tym samym przystosowanie go na przykład różnych modeli samochodów. Koła rowerów są umieszczone w szynach, których długość także jest regulowana.
Dla właścicieli dużych aut, które są w stanie pomieścić rowery w bagażniku, przygotowano specjalne uchwyty montowane wewnątrz pojazdu. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, warto zastanowić się nad tego typu mocowaniem z dwóch ważnych względów: bezpieczeństwa rowerów i bezproblemowej jazdy.
Taki uchwyt montowany jest wewnątrz bagażnika. Rowery przyczepione są do uchwytów za widelec. W ten sposób można przewozić od dwóch do trzech rowerów, nie przejmując się warunkami pogodowymi i mając pewność, że rowery się nie uszkodzą.
Wybierając odpowiedni dla siebie bagażnik czy uchwyt, nie kierujmy się wyłącznie ceną. Decydując się na droższe elementy, dostajemy nowsze rozwiązanie i wyższą trwałość. Ważnym aspektem jest również ich prawidłowy montaż, który zapewni bezproblemową eksploatację.