Praktyczny, inteligentny i elektryczny SUV. Hyundai ma na to przepis© Materiał partnera

Praktyczny, inteligentny i elektryczny SUV. Hyundai ma na to przepis

Wojciech Grzesiak
26 kwietnia 2022

Chęć podążania za modą, zmiana przekonań, próba ratowania świata. Niezależnie od motywacji samochody hybrydowe i elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przykładem jest Hyundai KONA Electric, który trafił do ponad 100 tys. garaży w całej Europie, a liczba zaproszeń stale rośnie. Na czym polega jego wyjątkowość?

Przyszłość jest teraz

Gdybyśmy jeszcze kilka lat temu powiedzieli, że na naszych drogach pojawią się elektryczne SUV-y, to mało kto uwierzyłby w sukces powodzenia takiej operacji. Jednak chęć uczynienia samochodów bardziej przyjaznymi środowisku sprawiła, że śmiała wizja stała się rzeczywistością. Hyundai KONA pojawił się na rynku w 2017 r. i od tego czasu sprzedano prawie 370 tys. egzemplarzy tego modelu, w tym ok. 100 tys. wersji Electric.

W 2020 r. samochód doczekał się odświeżenia i tak KONA stała się bardziej harmonijna, aerodynamiczna i jednocześnie odważna. To właśnie wtedy do oferty dołączyła wersja Electric produkowana w Czechach. Hyundai KONA ma na swoim koncie kilka prestiżowych nagród takich jak 2018 iF Design, 2018 Red Dot oraz 2018 IDEA. W 2021 r. australijskie "Carsales" nagrodziło samochód tytułem najlepszego małego SUV-a. KONA zdobyła ten sam tytuł rok wcześniej w plebiscycie Drive Car Of The Year.

Nowy wymiar przyjemności

Jeżeli nie trafia do was aspekt ekologiczny, to z pewnością przemówią liczby i osiągi. Trzeba pamiętać, że w samochodach elektrycznych maksymalna moc i moment obrotowy wynoszący zawrotne 395 Nm są dostępne od samego początku. Pierwsza setka pojawia się na liczniku w czasie 7,9 s (wersja z akumulatorem 64kWh). W wersji z akumulatorem 39,2 kWh możecie przejechać do 305 km, a akumulator o pojemności 64 kWh to nawet 484 km zasięgu. To oznacza, że KONA Electric jest idealna dla tych, którzy lubią dużo jeździć, zwłaszcza że na stacji szybkiego ładowania baterie będą gotowe w czasie 47 minut. Dzięki temu będziecie mogli odpocząć i rozprostować nogi. Używając KONY w mieście, przy założeniu dziennego dystansu 40 km możecie zapomnieć o ładowaniu nawet na 12 dni.

Technologiczna układanka

Hyundai KONA Electric skupia się nie tylko na byciu przyjaznym dla środowiska, ale również na zapewnieniu bezpieczeństwa i wygody użytkownikom. Tak oto mamy tu dwa ekrany o przekątnej 10,25", z których jeden służy jako zestaw wskaźników, a drugi obsługuje system infotainment. Możecie rozwinąć jego możliwości, podłączając smartfon za pośrednictwem Apple CarPlay lub Android Auto. Dodatkowy wyświetlacz head-up pokaże najważniejsze informacje bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Bogaty pakiet bezpieczeństwa Hyundai SmartSense ma między innymi asystenta unikania kolizji czołowych, system ostrzegania o ruchu poprzecznym czy unikania zderzenia z pojazdem będącym w martwym polu.

Same korzyści

Jedną z niepodważalnych zalet silnika elektrycznego jest fakt, że ma on znacznie mniej części ruchomych niż jego spalinowy odpowiednik. Dzięki temu pojazd jest nie tylko niezawodny, ale również tańszy w eksploatacji. Na tym finansowe plusy się jednak nie kończą, ponieważ w ramach rządowego programu "Mój elektryk" można uzyskać nawet 27 tys. zł dofinansowania. Wreszcie mamy coś, co jest bezcenne i chodzi tu o czas. Ten możecie często zaoszczędzić dzięki władzom miast, które umożliwiają kierowcom samochodów elektrycznych np. korzystanie z pasów dla autobusów. Dzięki temu nie trzeba stać w korku.

Warto wspomnieć, że KONA Electric nie jest jedynym ekologicznym SUV-em w ofercie marki Hyundai. W salonach znajdziecie także elektrycznego IONIQ 5 oraz TUCSONA w wersjach hybrid i plug-in hybrid.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (0)