Porsche 911 Safari Kena Blocka było na sprzedaż. Można nim jeździć po drogach

Porsche 911 Safari Kena Blocka było na sprzedaż. Można nim jeździć po drogach

Porsche 911 Safari Kena Blocka
Porsche 911 Safari Kena Blocka
Źródło zdjęć: © fot. Collecting Cars
Aleksander Ruciński
06.06.2022 08:20, aktualizacja: 13.03.2023 17:03

Rajdowe wersje Porsche 911 zawsze cieszą się wzięciem kolekcjonerów. Ten egzemplarz raczej nie będzie wyjątkiem, szczególnie, że ma za sobą ciekawą historię. To auto Kena Blocka, które wystartowało w lutowym rajdzie East Safari Classic Rally 2022.

Ken Block krótko po zakończeniu wieloletniej współpracy z Fordem postanowił spróbować swoich sił za kierownicą auta, o którym zawsze marzył. Mowa o Porsche 911 Safari. Dzięki współpracy z warsztatem Tuthill Porsche udało się znaleźć właściwy egzemplarz i przygotować go do rajdowych wyzwań.

Auto, które wyjechało z fabryki jako 911 SC zostało rozebrane do najmniejszej śrubki, odrestaurowane, a następnie kompletnie przebudowane, by jak najlepiej znieść trudy East Safari Classic Rally. Nadwozie wzmocniono w kluczowych punktach i doposażono w klatkę bezpieczeństwa oraz rozpórki.

Następnie posadowiono je na zawieszeniu o zwiększonym prześwicie i skoku, co w połączeniu z oponami Dunlop Direzza 86RW na 15-calowych felgach miało zagwarantować przyczepność w każdych warunkach. Z wnętrza natomiast zniknęły zbędne i ciężkie elementy, w tym oryginalne fotele, które ustąpiły miejsca kubełkom z szelkowymi pasami.

Porsche 911 Safari Kena Blocka
Porsche 911 Safari Kena Blocka© fot. Collecting Cars

Co ciekawe, specjaliści z Tuthill Porsche zachowali oryginalny, 3-litrowy silnik, choć nieco go zmodyfikowali, podnosząc moc do 280 KM. Na pokładzie zagościł też mechanizm różnicowy o ograniczonym uślizgu pozwalający Blockowi robić to, w czym jest najlepszy - "latać" efektownymi bokami.

Samochód sprawdził się w boju a następnie trafił w ręce domu aukcyjnego Collecting Cars, który teraz opublikował ofertę sprzedaży. Samochód, w uczciwym stanie, z lekkimi uszkodzeniami i rajdowym brudem zmienił właściciela za 241 tys. funtów. Sporo, ale trudno o drugi egzemplarz z taką historią i - co ważne - homologacją dopuszczającą poruszanie się po brytyjskich drogach.

Porsche 911 Safari Kena Blocka
Porsche 911 Safari Kena Blocka© fot. Collecting Cars
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)