Paliwa nadal zwolnione z podatku. Sejm zadecydował

W czwartek w Sejmie uchwalono nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Wydłuża ona okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 roku.

Paliwa nadal zwolnione z podatku. Sejm zadecydował
Paliwa nadal zwolnione z podatku. Sejm zadecydował
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Radosaw
Łukasz Kuczera

02.12.2022 | aktual.: 02.12.2022 12:46

W czwartek w Sejmie przegłosowano nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która jest niezwykle ważna z punktu widzenia kierowców. Za zmianami było 250 posłów, sprzeciwiło im się 12, zaś 177 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja, zawierająca m.in. wydłużenie okresu niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw, trafi do Senatu.

Paliwa nadal zwolnione z podatku. Sejm zadecydował

Zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej paliw zostało wprowadzone w związku z wojną w Ukrainie i postępującą inflacją. Rozwiązanie zaproponowane przez rząd pozwoliło częściowo ograniczyć cenę paliw na stacjach. Jednak obecne przepisy obowiązują do końca 2022 roku, stąd konieczność ich nowelizacji. Dzięki temu okres zwolnienia wydłużono do 30 czerwca 2023 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W zmienionej ustawie znalazły się też zapisy, dzięki którym komornicy sądowi uzyskają dostęp informacji objętych tajemnicą skarbową za pośrednictwem urzędu skarbowego. Uwzględniono w niej również konieczność automatycznej weryfikacji tożsamości komorników za pośrednictwem list i wykazów prowadzonych w formie elektronicznej przez Krajową Radę Komorniczą.

Główny cel zmian w ustawie o podatku akcyzowym to ograniczenie obowiązków administracyjnych i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

Z punktu widzenia kierowców ważna jest też jeszcze jedna zmiana - do 31 grudnia 2029 roku wydłużono zwolnienie od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm3. Do tej pory zwolnienie to miało obowiązywać do końca 2022 roku.

Ponadto za sprawą nowelizacji rozszerzono krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej oraz zwiększono katalog przypadków, w których można występować o taki zwrot.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)