Został tylko miesiąc. 14 marca prawo dla kierowców się zmieni
Od 14 marca 2024 roku wchodzą w życie przepisy, które mają bardziej surowo karać kierowców jeżdżących po alkoholu. W pewnych sytuacjach może dojść do konfiskaty pojazdu.
14.02.2024 | aktual.: 14.02.2024 10:16
Konfiskata pojazdu nietrzeźwym kierującym ma być w pewnym sensie nie tylko karą, ale też działaniem prewencyjnym. Co do zasady — kierowca traci auto, więc ogranicza się mu możliwość ponownego skorzystania z niego. Konfiskata samochodu będzie obligatoryjna w przypadku, kiedy kierujący prowadzi pojazd, mając co najmniej 1,5 prom. alkoholu we krwi.
Jeśli nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, również dochodzi do konfiskaty albo przepadku równowartości pojazdu, kiedy ten nie należy do niego, np. leasing, wynajem. Przepadek równowartości wystąpi również w sytuacji, gdy pojazd zostanie poważnie uszkodzony w wypadku. Z tą tylko różnicą, że tu już limitem jest 1 prom. (konfiskata obligatoryjna) lub powyżej 0,5 prom. (pozostaje do decyzji sądu).
Podsumowując, przepadek pojazdu lub jego równowartości nastąpi, gdy:
- kierujący ma co najmniej 1,5 prom. alkoholu (obligatoryjna konfiskata);
- kierujący ma co najmniej 1,0 prom. alkoholu i spowoduje wypadek (obligatoryjna konfiskata);
- Kierujący ma powyżej 0,5 prom. alkoholu, ale poniżej 1,0 prom. i spowoduje wypadek (konfiskata do decyzji sądu).
Kiedy nie będzie można skonfiskować pojazdu?
Konfiskata pojazdu nie nastąpi, jeśli kierujący prowadził pojazd służbowy w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Mowa tu np. o niektórych kurierach, taksówkarzach czy kierowcach ciężarówek lub autobusów. Wówczas sąd nakłada nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Co po konfiskacie pojazdu?
Po konfiskacie samochodu i prawomocnym wyroku, pojazd zostanie przekazany na rzecz Skarbu Państwa i sprzedany na licytacji komorniczej.
"Egzekucję przepadku prowadzi naczelnik urzędu skarbowego. Bezzwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku sąd przesyła jego odpis lub wyciąg naczelnikowi określonego urzędu skarbowego. Wykonując przepadek, naczelnik urzędu skarbowego przejmuje w posiadanie składniki mienia wymienione w wyroku. Spieniężenie rzeczy ruchomych następuje na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń pieniężnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji" – informowało w styczniu Autokult.pl biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.