Nowe zasady redukowania punktów karnych od przyszłego roku

Nowe zasady redukowania punktów karnych od przyszłego roku
Marcin Łobodziński

22.06.2015 17:24, aktual.: 02.10.2022 09:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dotychczas kierowcy, którzy uzbierali punkty karne mogli je zredukować o 6 na jednym krótkim szkoleniu. Od przyszłego roku redukować będziemy wszystkie, ale dopiero po zatrzymaniu prawa jazdy.

Obecnie zasady redukowania punktów karnych wyglądają następująco: na jednorazowym, 6-godzinnym kursie odbywanym w ciągu jednego dnia można zmniejszyć liczbę posiadanych punktów o 6. Szkolenie odbywa się w WORD i prowadzone jest przez psychologa transportu oraz policjanta. Dobrowolny kurs reedukacyjny można odbywać raz na pół roku, czyli rocznie można zredukować 12 punktów karnych – połowę z maksimum, jakie można posiadać by nie stracić uprawnień do kierowania pojazdem. Cena jednego kursu to około 300 zł zależnie od miejsca jego przeprowadzenia, ponieważ różne WORD mogą narzucać różne stawki. O tym jak wygląda taki kurs możecie dowiedzieć się z poniższego materiału.

Od przyszłego roku, a konkretnie od 4 stycznia 2016 wchodzą dość radykalne zmiany. Każdy kierowca będzie zbierał punkty karne do liczby 24 bez możliwości zredukowania wcześniej ich liczby.

Po przekroczeniu granicy 24 punktów karnych kurs kasujący je będzie obowiązkowy by móc nadal kierować pojazdem. Szkolenie ma kosztować 500 zł i trwać 28 godzin rozbitych na 4 dni. Kierowca ma na to miesiąc od zatrzymania prawa jazdy. Co więcej, przez 5 lat od zakończenia kursu kierowca będzie musiał się bardzo pilnować, ponieważ ponowne przekroczenie limitu 24 punktów skończy się utratą prawa jazdy i rozpoczynaniem nauki jazdy od początku wraz z kursem i ponownym egzaminem.

Nowe kursy przygotowano również dla kierowców przyłapanych na jeździe po pijanemu. Od lipca tego roku taki delikwent będzie zobowiązany do odbycia kursu w ciągu miesiąca od zatrzymania prawa jazdy. Kurs będzie trwał 8 godzin i kosztował 400 zł.

Czy to lepsze rozwiązanie od dotychczasowego? Napiszcie w komentarzach co o tym sądzicie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)