Niewyszkolona Policja, niewydajne GITD, niepotrzebna Straż Miejska – wyniki kontroli NIK

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła swój raport badający ogólnie pojęte bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce. Okazuje się, że funkcjonariusze policji są niewyszkoleni, GITD mało wydajni, a strażnicy miejscy nie powinni używać fotoradarów.

Niewyszkolona Policja, niewydajne GITD, niepotrzebna Straż Miejska – wyniki kontroli NIK
Marcin Łobodziński

04.11.2014 | aktual.: 08.10.2022 08:56

Kiepsko wyszkoleni funkcjonariusze Policji, często bez wiedzy potrzebnej do kierowania ruchem czy pisania raportów z miejsc wypadków to standard w Polsce. Tylko 15 procent przeszło szkolenie z techniki jazdy, motocykli jest więcej niż motocyklistów, a 1/3 pojazdów Policji nadaje się na złom.

GITD nie chce pracować w soboty i godzinach nocnych, o czym wiedzą i chętnie to wykorzystują kierowcy ciężarówek. Ponadto GITD niechętnie wystawia mandaty za łamanie przepisów, a chętnie przyjmuje oświadczenia o niemożliwości wskazania sprawcy przekroczenia prędkości. Co innego Straż Miejska.

Strażnicy miejscy według raportu NIK są maszynką do zarabiania pieniędzy na fotoradarach przenośnych. O ile do urządzeń stacjonarnych nie ma zastrzeżeń, to już urządzenia przenośne często stawiane są w miejscach nie mających nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa, a raczej z możliwością zrobienia jak największej ilości zdjęć. Umówione z Policją stanowiska są odwiedzane tylko na początku i na końcu służby. Co się dzieje z pieniędzmi z fotoradarów? Tego nie wie nawet NIK.

Ponadto Najwyższa Izba Kontroli wskazuje na wciąż za słabą infrastrukturą drogową i małą ilość pieniędzy na jej poprawę. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest organizacją niekompetentną, nieskuteczną i w zasadzie niepotrzebną.

Wnioski są oczywiste. Jednym z nich jest stworzenie Systemu Zarządzania i Kontroli Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który miałby się zająć poprawą bezpieczeństwa na drogach. NIK proponuje odebranie fotoradarów przenośnych strażnikom miejskim i pozostawienie tylko stacjonarnych. Natomiast funkcjonariuszy GITD proponuje wcielić w szeregi Policji. Wzmocniłoby to zarówno etatowo jak i sprzętowo ogólnie pojętą drogówkę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)