Poradniki i mechanikaNawet 56 tys. zł kary. Wystarczy, że po zakupie auta zapomnisz o jednym

Nawet 56 tys. zł kary. Wystarczy, że po zakupie auta zapomnisz o jednym

Wykupienie ubezpieczenia to dopiero początek - po zakupie auta czasami trzeba rozwiązać sprawę z fiskusem
Wykupienie ubezpieczenia to dopiero początek - po zakupie auta czasami trzeba rozwiązać sprawę z fiskusem
Źródło zdjęć: © fot. Autokult
Mateusz Lubczański
29.07.2021 12:18, aktualizacja: 14.03.2023 15:43

Podatek PCC (od czynności cywilnoprawnych) musi zostać zapłacony tuż po zakupie używanego auta – ale tylko w niektórych przypadkach. Zignorowanie tego obowiązku sprawi, że możemy zapłacić naprawdę sporą kwotę. Co więcej, wzrośnie ona w przyszłym roku.

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest nakładany w ramach umowy sprzedaży zawieranej przez osoby, które nie zajmują się zawodowo działalnością handlową. Podlegają mu nie tylko samochody, ale inne rzeczy ruchome (motocykle, pojazdy rolnicze), nieruchomości (np. działki) czy prawa majątkowe.

Kupiłem auto. Czy muszę zapłacić PCC?

To zależy od tego kto je sprzedawał. Jeśli samochód kupiliśmy w salonie, w komisie czy od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, otrzymaliśmy fakturę VAT i na tym nasza przygoda z fiskusem się kończy – nie płacimy nic więcej. Sytuacja ma się inaczej, gdy kupujemy auto od zwykłego "Kowalskiego" – dokumentem potwierdzającym transakcje jest umowa kupna–sprzedaży (o ile oczywiście została zawarta w Polsce lub auto znajdowało się w kraju). Warto też zwrócić uwagę, że komis może być jedynie pośrednikiem, a umowę zawieramy bezpośrednio z właścicielem.

Istnieją oczywiście wyjątki od obowiązku opłaty PCC:

  • Faktyczna wartość auta nie przekracza 1000 zł
  • Samochód kupiła osoba z niepełnosprawnością

Ile wynosi PCC i kiedy trzeba go zapłacić?

Na zapłacenie podatku mamy 14 dni, a jego wysokość uzależniona jest od wartości auta i stanowi 2 proc. uiszczonej kwoty. Zaniżanie ceny na umowie się nie opłaca, bo urząd skarbowy może dokonać korekty, jeśli zauważy nieprawidłową (zbyt niską lub wysoką) kwotę. Deklarację można złożyć osobiście, pocztą lub przez Internet w urzędzie skarbowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania nabywcy pojazdu.

Kara za niezapłacenie PCC

Fiskus ma 5 lat od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży na odzyskanie swoich roszczeń. Jeśli w tym czasie przyznamy się do błędu (czy też zapominalstwa, tzw. czynny żal), będziemy mogli zapłacić PCC z odsetkami. Sytuacja jest znacznie gorsza, gdy Urząd Skarbowy zgłosi się do nas pierwszy. Wtedy trzeba liczyć się ze srogą karą.

Kara za niezapłacenie PCC opiera się na wysokości płacy minimalnej i wynosi od 1/10 do 20-krotności tej kwoty. To oznacza, że w 2021 roku (gdy płaca wynosi 2800 zł) mówimy tu o grzywnach w wysokości od 280 zł do 56 tys. zł! W 2022 roku ta kwota wzrośnie, bo płaca minimalna ma wynieść nawet 3 tys. zł.

Opłacenie podatku to nie jedyny obowiązek świeżo upieczonego właściciela – trzeba również pamiętać o polisie OC, która nie przedłuża się automatycznie po poprzednim właścicielu. Za jej brak przez miesiąc zapłacimy nawet 5600 zł w 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)